Zatím se nikomu nepodařilo spolehlivě zachytit a zaznamenat signály prokazatelně umělého původu, které by přicházely z vesmíru. V naší části kosmického prostoru buď nejsou žádné technicky vyspělé civilizace, nebo prostor galaxie zřejmě nekřižují žádné kosmické lodě z jiných hvězdných soustav, neboť jinak by bylo možné na naší planetě jejich signály s velkou pravděpodobností zachytit. Toto neobvyklé až takřka zlověstné ticho a mlčení vyvolává mezi některými vědci představu, že naše pozemská civilizace je snad jedinou na nějaké vyspělé úrovni v naší galaxii a možná i v celém kosmu. Jedná se však o ukvapenou domněnku, protože skutečnost bude pravděpodobně jiná. Jednou z možností ovšem také je, že vyspělé civilizace o nás už dávno vědí, ale nemají zájem o přímý kontakt.

Ostrovy civilizace
Předpokládejme, že na určitém počtu planet některých hvězdných soustav vznikaly civilizace, které dosáhly vysoké úrovně technického rozvoje. V podstatě jim nic nebrání, aby v určité době začaly zkoumat a také kolonizovat celou galaxii. Avšak takový průzkum i s eventuální kolonizací se může navzdory dokonalé technice uskutečňovat pouze postupně, po etapách. Pokud nějaká kosmická loď s obyvateli obdařenými rozumem odstartuje k sousedním hvězdám a po mnoha letech doletí k planetě vhodné pro život, tak tam přistane a vybuduje nový ostrov civilizace. Během následujících desetiletí a staletí může vzniknout nová společnost s výkonným průmyslem a třeba i obrovskými rezervami energie. Teprve potom lze startovat k novým, ještě vzdálenějším hvězdným soustavám. Výpočty světových vědeckých týmů ukazují, že ke zpřístupnění galaktického prostoru tímto způsobem by bylo zapotřebí až několik milionů let. V této souvislosti docházejí vědci k zajímavému závěru - jestliže alespoň část vzdálené civilizace dosahuje vysokého stupně rozvoje, pak by za miliardy let existence galaxie už tyto bytosti obdařené rozumem několikrát kolonizovaly celý hvězdný systém a alespoň někdy v minulosti nebo v současnosti by už pravděpodobně navštívili Zemi. Zcela přesvědčivé důkazy o jejich pobytu na naší planetě nemáme, třebaže některé skutečnosti tomu napovídají.

Signály
Zcela jistě však v dnešní době s existencí "supercivilizace" počítat nemůžeme. Větší pravděpodobnost totiž znemožňují i přírodní zákony. Především maximální rychlost šíření signálů nedovoluje udržovat v obrovském prostoru galaxie vzájemné spojení, výměnu informací, hmoty a energie mezi jednotlivými ostrůvky ve vesmíru obydlenými bytostmi obdařenými rozumem. Nemůžeme tedy ani příliš počítat s příjmem silných umělých signálů, které by šly snadno zachytit našimi stále takřka primitivními pozemskými přístroji. I pro civilizaci, která má k dispozici energii svého Slunce nebo dokonce několika Sluncí, je velmi komplikované vysílat delší dobu silné signály současně ke všem hvězdám galaxie. Pro malé srovnání - celá pozemská galaxie produkuje v první pětině 21. století zatím pouze jednu desetimiliardinu takové potřebné energie. Proč by tedy měly být jiné domnělé civilizace tak marnotratné a spotřebovat lví podíl existující energie na dlouhotrvající mezihvězdná spojení?
I přes tyto ne příliš povzbudivé údaje se však vědci na naší planetě nevzdávají a dále hledají signály obyvatel vesmíru již od šedesátých let 20. století. Do počátku 21. století se citlivost příjmu signálu ještě zvýšila a je také díky počítačové technice možné zjistit, ze které oblasti podezřelý, ale i nadějný signál přichází. V našem 21. století je příjem z vesmíru už dost spolehlivý, alespoň tedy ze vzdálenosti přinejmenším tří set až pěti set světelných let. Možná, že ani to nebude ještě stačit a bude třeba se zaměřit i na mnohem vzdálenější objekty. Ale i tam, kam je náš příjem doposud zaměřen, se už nacházejí miliony hvězdných systémů naší galaxie.
Pavel Kovář

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456278
DnesDnes140
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4185
Tento měsícTento měsíc7224

Partnerské weby

apartman banner