Připustíme-li, že přízraky jsou určitým způsobem svázány s místem, kde je můžeme pozorovat, a že impulzem jejich zrodu je citová nerovnováha prostředí vyvolaná bolestí, zločinem či jinou tragédií, pak skutečnou záhadou jsou zjevení bez příčiny. V místech, k nimž se neváže žádná pohnutá minulost, v novostavbách, na silnicích, v poklidných koutech našich domovů se náhle objeví něco, co nelze nijak identifikovat.
Šestnáctého srpna 1994 se v lázních v Hodoníně zabydlovala pacientka z Liberce. Nesmírně racionální, praktická žena s naprostou absencí víry v nadpřirozené jevy. Na pokoji v sedmém patře lázeňského domu bydlela zatím sama. Jednou v noci něco zahlédla: „Nade mnou se nakláněla vysoká bílá postava a před sebou měla roztažené ruce. Také prsty měla roztažené. Postava neměla vůbec žádný obličej, jen hlava byla nezvykle prodloužená a tělo ohnuté. Jakmile jsem se zadívala do míst, kde bytost měla mít oči, začala ode mne pomalu couvat a usedla v rohu místnosti do velkého křesla. Za okamžik zcela zmizela.“
Žena pak ve stejném pokoji bydlela téměř tři týdny, ale přízrak už nikdy nezahlédla. Přesto od té doby pátrá po lidech, kteří by jí pomohli vysvětlit tajemství oné hrůzné vidiny.
Čím tedy jsou přízraky? Jsou skutečnou návštěvou zpoza hranic našeho světa? Ač existence těchto jevů vypadá nesmyslně, přesto ji respektují i mnozí vědci. Proslulý spisovatel a badatel A. C. Clarke vytvořil pozoruhodnou tabulku reálností jednotlivých projevů neznámých sil. Sledování přízraků v ní zaujímalo jedno z předních míst. Zasloužila se o to četnost těchto případů, důvěryhodnost pozorovatelů a také několik málo náhodně pořízených fotografií zachycujících duchy.
Jeden z nejpřesvědčivějších snímků byl pořízen ve Vrapicích u Kladna v rodině Zdeňky Horváthové. Tři mladí lidé se nechali fotografovat v kuchyni. Ve stejném okamžiku se za skleněnou tabulkou dveří v pozadí zjevila příšerná tvář. Připomínala hlavu člověka, byla však nápadně šedá, scházely jí oči a ústa, vypadala jako bez zubů. Tělo se ztrácelo ve tmě, nebo vůbec nebylo. Fotograf děsivý úkaz nepostřehl a objevil ho až na vyvolaném záběru. Máme tedy konečně v rukou pádný důkaz o nesporné existenci přízraků?
(nag)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456224
DnesDnes86
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4131
Tento měsícTento měsíc7170

Partnerské weby

apartman banner