S podzimními plískanicemi, deštivými dny přichází často i nachlazení. V chladném počasí se rychleji šíří bakterie, kterým oslabený organismus snadněji podlehne. Nejčastěji si stěžujeme na kašel, rýmu, bolesti v krku, celkovou únavu, mírně zvýšenou teplotu. Obyčejné prochladnutí bychom měli zvládnout sami, bez pomoci lékaře. Které přírodní prostředky tělu uleví?
Bylinky. Hojivým nápojem, který podpoří důležité pocení, je čaj z černého bezu. Pro vysoký obsah vitaminu C je vhodný také šípkový. Bolavému krku uleví popíjení čaje ze šalvěje, ale doporučuje se stejně tak k inhalacím nebo ke kloktání. Výborná je kombinace medu a čerstvé šťávy z citronu. Na rýmu je vhodné napařování nad vroucí vodou se solí, inhalace s eukalyptem. Při zahlenění na prsou a v oblasti hlavy se doporučuje zázvorový čaj s medem.
Babské rady. Kromě bylinek naše prababičky a bylinkářky doporučovaly koupel nohou se solí, kdy by se měla teplota příjemné lázně postupně zvyšovat. Po vypití léčivého čaje a koupele nohou by mělo přijít pocení. Na bolest v krku se jim nejlépe osvědčoval tvarohový zábal. Úlevu od potíží můžete očekávat v případě, že na krk přiložíte dětskou plenu či kuchyňskou utěrku naplněnou tvarohem. Nejlépe je tvarohový zábal přikládat na noc a ještě krk ovázat šálou. Za vyzkoušení stojí také zábal z citronu. Velmi účinnou domácí medicínou je rovněž kloktání slané vody. Na bolesti svalů, kloubů platí odpočinek, dostatečný spánek, omezit je třeba náročnou fyzickou i psychickou aktivitu.
Jídelníček. Oslabenému organismu je třeba dopřát lehčí stravu, raději se vyhýbat vydatným těžkým jídlům, mastným pokrmům. Pro zvýšení imunity je třeba dbát na dostatečný přísun vitaminu C, nejlépe v podobě čerstvého ovoce a zeleniny, zejména citrusového ovoce. Důležitý je pitný režim. Pravidelný přísun tekutin zvlhčuje nosní sliznici a zlepšuje tím i její ochranu před viry.
(es)
RADA SPIRITU
Pokud zdravotní problémy, vyšší teplota neustupují ani po pěti dnech domácí léčby, je vhodné konzultovat stav s ošetřujícím lékařem.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456282
DnesDnes144
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4189
Tento měsícTento měsíc7228

Partnerské weby

apartman banner