Čtvrtina lidí starších 85 let ve světě trpí demencí, z toho 60 procent kvůli Alzheimerově chorobě. Kvůli stále vyššímu věku dožití se počet nemocných Alzheimerem rok od roku zvyšuje. Mezinárodní sdružení pro Alzheimerovu chorobu odhaduje, že do roku 2050 bude na světě až 100 milionů případů. Česku se choroba také nevyhýbá – odborníci odhadují počet nemocných až na 130 tisíc osob.
Poruchy krátkodobé paměti, špatná orientace, neschopnost se rozhodovat a nakonec i zhoršení schopnosti vykonávat některé činnosti. To jsou jedny z prvních příznaků nemoci, která ničí nejen osobnost svého nositele, ale fungování celých rodin. Jak odborníci dodávají – „epidemie“ Alzheimera je daň lidstva za to, že se dožívá čím dál vyššího věku.
Nemoc přichází u několika procent lidí nad šedesát let, ale s vyšším věkem je její riziko daleko vyšší, takže jde až o čtvrtinu či dokonce třetinu lidí nad osmdesát let.
Nemoc se nevyhnula ani Česku
V České republice to bylo v roce 2000 zhruba 50 až 70 tisíc osob, v roce 2008 již 120 tisíc osob. Pokud nebude nalezena a zavedena účinná léčba, Mezinárodní sdružení pro Alzheimerovu chorobu odhaduje, že do roku 2050 vzroste počet nemocných na celém světě čtyřnásobně, minimálně na 100 milionů případů.
Český ústav zdravotnických informací a statistiky vede evidenci pouze těch pacientů, kteří se léčí s již rozvinutou demencí v ambulantních nebo lůžkových zařízeních. V roce 2012 bylo v českých psychiatrických ambulancích léčeno s demencí u Alzheimerovy nemoci celkem 15 352 pacientů, z toho bylo 67 procent žen.
Potichu řádí až 20 let
Současná medicína tuto chorobu dosud nedovede účinně léčit, pouze zpomalí její postup. V současné době máme k dispozici symptomatickou léčbu, tedy léky, které mohou do určité míry zmírnit některé příznaky onemocnění, což vede ke zpomalení jeho průběhu. Jedná se zejména o léky ze skupiny kognitiv. Dále existuje dostatek vědeckých důkazů pro účinnost psychosociálních intervencí, podpory, poradenství a dalších metod.
Onemocnění vzniká daleko dříve, než se projevuje. První známky poškození neuronů mohou předejít rozvoj prvních příznaků onemocnění až o deset, dokonce dvacet let. Kromě poruch paměti, horší orientace a ztráty soběstačnosti se u pacientů zhoršuje schopnost správně se vyjadřovat, rozumět složitějším pojmům a situacím, plánovat a organizovat.
(zla)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455527
DnesDnes106
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3434
Tento měsícTento měsíc6473

Partnerské weby

apartman banner