Někteří mají pozitivní pohled na život vrozený, někdo si nese nálepku věčného stěžovatele a škarohlída. Ale bez ohledu na povahu, každý se občas dostane do situace, kdy se mu nedaří, smůla se lepí na paty, přepadají ho negativní emoce. Jak potvrzují psychologové, optimismu se dá naučit. Důležitý je nejen pro lepší zdolávání překážek, ale optimisté mají také větší šanci na kvalitnější a delší život, lépe vzdorují nemocem, než jedinci plní skepse. Jak na to?
Nikdy není pozdě na změnu
Jste nespokojení se svým zaměstnáním, vadí vám, že vyděláváte málo peněz, chtěli byste být vitálnější, hubenější, nebo jste unavení každodenním stereotypem? Pokud chcete, aby se váš život ubíral pozitivnějším směrem, stanovte si konkrétní cíle. Je pouze na vás, abyste vzali život do svých rukou a odhodlali se k odvážnému kroku. Buďte však ve svých očekáváních při zemi. Snažte se změnit to, co změnit můžete. I malé změny však mohou přispět k většímu sebevědomí, chuti pouštět se do zdolávání dalších překážek. Životní optimismus a víra ve vlastní síly dokážou zázraky.
Nedělejte z komára velblouda
Když nejdou věci přesně podle představ, je to mrzuté. Možná jste perfekcionisté, kteří myslí na každý detail, a jestliže se nedaří na sto procent, považujete to za své selhání. Určitě znáte situace, kdy ve svých myšlenkách spřádáte katastrofické scénáře, předem si myslíte, že něco dopadne špatně. Nakonec zjistíte, že strach má velké oči a mnohé bylo jednodušší, než se zdálo. Odborníci zdůrazňují význam pozitivní autosugesce. Když budete sami sebe přesvědčovat, že něco dokážete, podaří se vám to, postupně se tyto formulky stanou součástí podvědomí. Zkuste si vybavit, jak už máte všechno zdárně za sebou, těšte se na to, že se budete cítit dobře.
Nikdy se nevzdávejte
Ať je před vámi sebevětší úkol, nikdy se nevzdávejte. S jeho zdoláním poroste vaše sebedůvěra. Když se tak nestane, myslete na to, že příště bude lépe a úspěch se dříve či později dostaví. Skutečnost, že při svém počínání uděláte nějaké chyby, zmýlíte se, ještě neznamená, že byste si měli přestat věřit. Pamatujte na to, že ti, kdo vás mají rádi, vás budou i přesto dál milovat a podporovat ve vašem snažení.
Nebojte se nových cest
Nejsou těžké proto, že jsou nové, ale proto, že nemáte žádné zkušenosti, obáváte se selhání. Pamatujte na to, že kdo chce vyhrát, musí také občas zariskovat. Nejste-li připraveni něco ztratit, nikdy nevyhrajete. Všechno, co potřebujete ke zdolávání vytčeného cíle, je ve vás samých. Kdo jiný by měl naplnit vaše vlastní očekávání? Nebojte se snít a věřte tomu, že problémy jsou součástí života. Když se vám je podaří sprovodit ze světa, pocítíte obrovskou radost, hrdost na sebe sama, život vám najednou bude připadat úžasný.
(es)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455529
DnesDnes108
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3436
Tento měsícTento měsíc6475

Partnerské weby

apartman banner