Hadi jsou velmi rozmanití a pozoruhodní tvorové, s jejich symbolikou se setkáváme ve všech kulturách světa. Vědci říkají, že nejstarší známý had byl pozemní druh známý pod jménem Lapparentophis defrennei. Obýval území dnešní severní Afriky před 100 - 150 miliony let. Přibližně před 100 miliony let se objevil mořský druh hada Simoliophis, přežíval v okolí Evropy a severní Afriky. Poté byla vývojová řada hadů přerušena a další nálezy pocházejí až z doby mnohem pozdější, přibližně před 65 miliony let.
Nejmenší, největší…
Asi nejmenší je zemní hádek, patřící do čeledi slepanovitých. Najdete ho pouze na ostrovech St. Lucia, Martinik a Barbados. Má zakrnělé oči a růžovou barvu, připomíná spíš žížalu než hada, dosahuje délky maximálně 10 cm. Naopak jako nejdelší had v přírodě je vedena krajta mřížkovaná. Byla ulovena roku 1912 na ostrově Celebes a její tělo měřilo 9, 76 m! Nejtěžším hadem je anakonda velká žijící v Jižní Americe a na Trinidadu. Nejtěžší doložený kus vážil neuvěřitelných 227 kg. Nejrychlejším hadem je mamba černá z Afriky. Umí vyvinout na krátkou dobu a vzdálenost rychlost mezi 14 - 19 km/h. Nejrychleji plovoucími hady jsou zase mořští vodnáři z indopacifické oblasti. Při pronásledování kořisti dokážou krátkodobě plavat rychlostí až 16 km/h. Asi nejvzácnějším hadem světa je užovka antiguayská. Žije pouze na jediném malém ostrůvku při pobřeží Antiguy v karibském moři. V současnosti zde ale přežívá zhruba posledních 100 jedinců.
Hadí kulty
Archeologické nálezy dokazují, že předislámský Střední Východ byl domovem tajemných hadích kultů. Studie ukazují, že nejméně od roku 1250 před Kristem asi do roku 550 po Kristu obyvatelé nynějšího Perského zálivu uctívali hady ve spletitém chrámovém komplexu, který byl podle všeho postaven právě za tímto účelem. Byly zde totiž nalezeny prohlubně připomínající oltáře a obsahující keramické nádoby s kostmi suchozemských i mořských hadů. Hadí obřady se údajně prováděly k zajištění ochrany i štěstí. Také vykopávky v lokalitě Al Bithnah ve Sjednocených Arabských Emirátech odhalily vnitřní a venkovní oltáře stavbou podobné kaplím a modlitebnám, dále kadidelnice, uměle vyrobená jezírka na vodu a nádoby či jiné předměty - vše ozdobené hady.
Mytologie a symbolika
Hadi podle feng shui ztělesňují poznání, proměnu a trpělivost, omlazení a návraty. Představují zvláštní prastarou sílu, kterou má každý člověk ve svém nitru. Jde o psychickou energii, která se také říká Kundalini, prochází všemi čakrami a umožňuje dosáhnout posledního sedmého stupně poznání. Probudit ji lze duchovním cvičením a meditacemi. Možná proto se kdysi tradovalo, že kdo potká hada, narazí na sílu hloubky duše a pozná své pravé JÁ. V egyptské mytologii byli hadi obávaní. Egypťané považovali kobry za nejnebezpečnější tvory, symbolizovaly pro ně temnotu a zkázu. Přitom ovšem kobry uctívali a používali ji jako znak božské a faraonské moci. Faraoni byli při nástupu na trůn korunováni čelenkou Ureus se vztyčenou kobrou. Ta měla značit moudrost, koloběh života i smrti a zároveň chránit faraona - plivat jed na jeho nepřátele. V rámci řecké mytologie byl had používán jako symbol plodnosti, zároveň byl ale kladen velký důraz na jeho neporazitelnost a úskočnost. Hadi proto střežili místa, na která se smrtelník neměl dostat. Indická mytologie vykresluje hady jako ochránce veletoků a moří, lidé věřili, že přinášejí déšť. Indická kobra je jedním z atributů hadí síly Kundalini spící v člověku. V křesťanství had symbolizoval hřích, byl spojován s pekelnými silami. V Číně si někteří lidé dodnes schovávají hadí kůži s vírou, že zbohatnou. Čínský horoskop vykresluje osoby narozené ve znamení Hada jako vtipné a moudré, nadané věšteckými a okultními schopnostmi, ovšem také horkokrevné a žárlivé. V okultismu je had symbolem astrálu, v tarotu je spojován s desátou arkánou - s kolem osudu. A nelze nevzpomenout aztéckého boha větrů, v mayském jazyce označovaného jako Quetzalcoatl. Byl vyobrazován jako bílý, vousatý, opeřený had, oplýval dobrotou a moudrostí a byl považován za jednoho ze čtyř tvůrců světa.
Proč se hadů bojíme?
Jakkoli existuje množství šperků a amuletů s motivem hada, které jsou oslavou pozitivních hadích vlastností a pomáhají člověku obnovit svou sílu a řídit svůj život, přesto ve vtahu k hadům převládají mezi lidmi spíše negativní emoce. Souvisí to s tím, že mnozí hadi jsou jedovatí a jejich uštknutí může přivodit smrt.
Jed má i příznivé účinky
Hadí jed se ale již ve starověku používal jako lék, však také lékaři a lékárny mají hada ve svém znaku - emblému. Kromě toho řecké slovo farmaco znamená jed i lék, symbolizuje dualitu. Hadí jed může na lidský organismus účinkovat jako elixír života a mládí. Dodejme však, že se pro kosmetické a zdravotní účely vyrábí v syntetické podobě. Složení je upraveno tak, aby jed byl bezpečný - tělu neublížil a jen mu pomáhal. Syntetická forma neobsahuje všechny nízkomolekulární bílkoviny, enzymy, minerály a aminokyseliny jako tekutina z jedové žlázy hada. Vyrábí se z původní vnitřní struktury hadího jedu jen ta část, která uvolňuje svalové napětí, redukuje svalové kontrakce a má analgetický účinek. Tento hadí jed v gelech či krémech může pomoci při zánětech, otocích a bolestech kloubů i páteře, onemocnění pohybového aparátu, artritidě, při neurologických bolestech nebo ischiasu. Lze ho použít proti křečovým žilám i hemoroidům, pomáhá v případě otoků a nejrůznějších kožních potíží (mírní projevy strií, pomáhá hojit drobné popáleniny, opary), dále vypíná pleť a redukuje tvorbu vrásek.
(šál)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455531
DnesDnes110
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3438
Tento měsícTento měsíc6477

Partnerské weby

apartman banner