Poměrně vysoké procento populace má nějaké problémy s kolenními klouby, a to zejména lidé, kteří pravidelně sportují. Kloubová pouzdra jsou naplněná kloubním mazem. Jestliže ho ubývá, nastupují problémy s chrupavkami, neboť se klouby o sebe třou naprázdno. Na začátku se to může projevit nenápadným praskáním, postupně až zhoršením pohyblivosti kolene.
Prevence bolavých kolen spočívá zejména v šetrném pohybu, který závisí i na tom, na jakém povrchu se provozuje. Důležitá je také vhodná obuv. Ideálním pohybem je plavání, svižná chůze, jízda na kole nebo také jóga nebo taj-či. Klouby lze šetřit i tím, že se budeme vyhýbat dlouhému stání, pozicím, které kolena příliš zatěžují - tedy například kleku či podřepu.
Prevence bolavých kolen spočívá kromě jiného ve zdravém jídelníčku. Chrupavka bude vděčná za pravidelný příjem rybího oleje, zejména v podobě makrely, tresky, kapra, lososa, tuňáka či jiných mastnějších ryb, které jsou bohaté na vitamin D. Ten sehrává významnou úlohu při metabolismu vápníku, snižuje riziko únavových zlomenin, podporuje svalovou činnost.
Zkušené bylinářky nedaly dopustit na obklad z březového listí nebo čerstvého borovicového jehličí. Podle nich stačí jednu hrst vařit v půl litru na mírném ohni, po vychladnutí přecedit a listí jehličí v gáze přikládat na bolavá kolena.
(pru)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2458336
DnesDnes132
VčeraVčera635
Tento týdenTento týden1462
Tento měsícTento měsíc9282

Partnerské weby

apartman banner