Jen málokdo by mohl s klidným svědomím přiznat, že si nikdy nevzal volně prodejný lék na bolest či úzkost, případně si ho nenechal alespoň jednou v životě předepsat lékařem. Kvůli hromadícímu se stresu a tlaku ze všech stran se různé pilulky staly nedílnou součástí života mnohých lidí. Stejně jako pomáhají, ale mohou na druhé straně i ublížit. V lepším případě hrozí jen nevědomé předávkování, v horším smrt.
Lékaři všude po světě ročně předepíšou nepřeberné množství receptů, z převážné většiny se jedná o léky na bolest či úzkosti. Ty v posledních letech trápí mnoho lidí, a tak se není čemu divit, že stále více z nich hledá útěchu v lécích.
Z tichého pomocníka se ale může rázem stát tichý zabiják. Přitom k tomu stačí málo, nerespektovat pokyny uvedené lékařem či napsané na obale od léků, případně kombinace různých druhů léků. Předávkování je pak otázkou času.
Zaháníte chřipku a nachlazení prášky, ke kterým si pro zahřátí občas přidáte grog nebo svařené víno? Můžete si vážně poškodit játra, nebo způsobit vznik mozkových problémů.
Větší množství léků s obsahem paracetamolu může mít fatální následky, a to především v kombinaci s alkoholem. Tuto účinnou látku nalezneme v mnoha volně prodejných lécích, jako jsou např. tabletový Paralen, Panadol, rozpustný Coldrex a mnohé další. Jde o běžný lék na tlumení bolesti nebo ke snížení teploty.

Příznaky předávkování
Předávkování léky je ze zdravotního hlediska velmi vážná věc, a ne vždy mohou mít všechny stavy podobné příznaky.
U řady z nich je ale možné vypozorovat podobné rysy, jako například namáhavé či zpomalené dýchání, zpomalený srdeční tep, namáhavé probouzení, ztráta vědomí, zúžené zornice, namodralé nehty či rty, studená a vlhká kůže.
Pokud víte, že dotyčný bere antidepresiva či jiné léky, např. na bolest, a objeví se u něj některý ze jmenovaných příznaků, neváhejte a vyhledejte lékařskou pomoc. Můžete mu tím zachránit život.
(mz)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456220
DnesDnes82
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4127
Tento měsícTento měsíc7166

Partnerské weby

apartman banner