Každá pohádka, která se odehrává v lese, operuje s duchy a poklady. Děj je zpestřen vyprávěním o záhadných bludných kořenech. Ty způsobují pravé divy, stačí na takový kořen šlápnout. Rázem se můžete ocitnout v neznámých krajinách, minout důležitou odbočku, zabloudit na rozcestí.
Bludným kořenům říkali kdysi naši předci „zmatené kořání“. V blízkosti se ale nevyskytovalo nic podezřelého. Chalupník ze šumavské Kvildy prý jednou velmi pospíchal do Bučiny. Když však stoupl na bludný kořen, týden se toulal po horách a lesích, které dobře znal, ale nemohl trefit ani domů, ani do cíle pochůzky. Františkánský mnich, bratr Antonius, už v 18. století poukazoval na toto záludné nebezpečí. Je to podivné, církev v kouzla nevěřila, naopak proti takové víře rázně vystupovala. Antonius nabádal věřící, aby se vroucně modlili, jedině tak že budou od nebezpečí ochráněni. Paradoxem je, že horlivý bratr jednou sám zmizel kdesi v lesích a nikdo ho už víc v životě nespatřil.
Zajímavé jsou i nejrůznější regionální pověsti o duchách a démonech z nitra stromů. Z některých dřevin se prý občas linula magická hudba. Křížky a svaté obrázky na stromech měly zabezpečit poutníkovu ochranu před řáděním zlých sil. Některé stromy, zvláště staré a památné, byly vyjmuty z těžby, nesměly se za žádnou cenu porazit či poškozovat. Běda tomu dřevaři, který by nařízení porušil! To dokládá i starý příběh ze šumavských Řetenic. Dřevaři se nemohli dohodnout, zda porazí starý „posvátný“ buk. Jedni usoudili, že ho chrání nadpřirozené síly, a odešli. Druzí doběhli k faráři, aby jim požehnal sekery, dláta a pily. O pravém úmyslu pomlčeli, jinak by jim velebný pán nevyhověl. Nakonec strom rozštěpili, jeden z nich chtěl do trhliny vstoupit a vrazit tam klíny. Sotva tak učinil, koruna stromu se opět zavřela. Nebohý muž byl v okamžiku rozmačkán strašlivým tlakem. Farář pak churavěl, až příštího léta zemřel.
(sun)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455538
DnesDnes117
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3445
Tento měsícTento měsíc6484

Partnerské weby

apartman banner