Mnozí z nás někdy zažívají období, kdy se trvale cítí vyčerpáni. Ztrácí životní elán, schází jim energie a snadno se unaví. Jen stěží se soustřeďují na své každodenní úkoly a stojí je velké úsilí, aby se zajímali o své blízké, o přátele a náplň volného času. Přitom navíc bývají i velice podráždění.
Pro řadu lidí pak přechází skličující stav v chronickou, trvalou poruchu. Lékaři tento stav někdy také nazývají syndromem trvalé únavy. Chronická únava je jednou z nejčastějších příčin, pro kterou lidé navštěvují svého lékaře nebo alternativního terapeuta. Má-li být nalezena účinná léčba, je třeba velké trpělivosti i snahy obou - terapeuta i pacienta. Při odstraňování a léčbě chronické únavy by se mělo především dbát na dostatek spánku. Také je třeba věnovat se relaxaci s dechovým cvičením, naučit se projevovat své pocity, nezadržovat je v sobě a umět se dostatečně uvolnit. Vhodný je rovněž dostatek tělesného pohybu.
Pozornost je třeba věnovat vyvážené stravě a jíst pravidelně. Lehké svačiny s vysokým obsahem bílkovin mezi hlavními jídly mohou také napomoci k potlačení únavy. K tomu přispívá rovněž snížení příjmu cukru a vyhýbání se stimulujícím látkám, jako je kofein. K potlačení únavy může svou měrou přispět příjem minerálů a vitaminů, z nichž ke zvláště důležitým patří zinek, hořčík, draslík, vitamin C a kyselina listová. K tomu jsou vhodné nízkotučné mléčné výrobky, kvasnicové extrakty, pšeničné klíčky, čerstvé i sušené ovoce, tmavá zelenina a výrobky ze sóji.
(kov)
DODATEK
Chronická únava někdy vzniká jako následek nudy. To se často stává těm, kteří opustí aktivní práci, která je dřív zcela pohlcovala a přinášela jim uspokojení. V takových případech se doporučuje najít si nový zájem nebo koníček.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456234
DnesDnes96
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4141
Tento měsícTento měsíc7180

Partnerské weby

apartman banner