Setkání s podivnými světelnými jevy v moři zaznamenali známí a seriózní vědci, například norský etnograf Thor Heyerdahl při své plavbě na voru Kon-Tiky, nebo rakouský biolog a podmořský fotograf Hans Hass. Většinou se je snažili vysvětlovat jako dosud neznámé přírodní jevy. Někdy ale bylo takové vysvětlení jen těžko přijatelné.
To se týká i sdělení kapitána námořní lodi, které 12. prosince 1883 zveřejnil deník New Zealand Times. Posádka plavidla viděla na hladině velký předmět, který vypadal jako želví krunýř - ovšem rozměrů, o jakých si i ta největší želva může nechat jenom zdát. Objekt byl totiž 20 metrů dlouhý a 13 metrů široký. V té době sice už existovaly malé experimentální ponorky, žádná z nich si však netroufla na otevřené moře daleko od pevniny. Vysvětlení tedy znělo: mořský had, nebo nějaká jiná mýtická příšera.
Není ale bez zajímavosti, že právě krátce před tím poprvé vyšel Vernův román 20 000 mil pod mořem. Věc se ponořila dřív, než ji námořníci stihli prozkoumat. Že by neznámý gigantický živočich?
Někdy ovšem tajemné těleso svědkům umožnilo i intimnější setkání. Asi nejznámější je případ lodi Fort Salisbury, která 28. října 1902 v Giunejském zálivu potkala doutníkovité těleso ozářené několika slabými světly. „Byly 3 hodiny a 5 minut, když hlídka přivolala na můstek druhého důstojníka, pana A. H. Raymera,“ řekl později kapitán lodi novinářům. "Muži spatřili totiž na hladině obrovský podlouhlý předmět se dvěma světly. Náš parník jej zvolna míjel, takže jsme mohli odhadnout délku na 500 až 600 stop (asi 170 až 200 metrů). Poháněl jej jakýsi mechanismus a pomalu se to ponořovalo."
Existovaly snahy vysvětlit toto setkání pomocí neznámého obrovského živočicha nebo vrakem převrácené lodě, posádka Fort Salisbury s tím ale nesouhlasila.
„Mohu jen říct, že pan Raymer si to prohlížel opravdu zblízka a podrobně,“ uvedl k tomu kapitán. „Byl tam také kormidelník a další členové hlídky.“ Někteří autoři dávají záhadné těleso do souvislosti se zmizením několika lodí téhož roku ve stejné oblasti...
(ngn)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456318
DnesDnes180
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4225
Tento měsícTento měsíc7264

Partnerské weby

apartman banner