Deprese je pro člověka nelehké období, kdy vidí všechno černě, budoucnost je beznadějná, trpí nespavostí a stavy napětí. Člověk se cítí nešťastný, nemá žádný světlý bod ve svém životě, ztrácí zájem o povinnosti i o vlastní život. Projevy deprese jsou únava, bolesti hlavy, apatie, nespavost, nechutenství či naopak nadměrná spavost, přejídání a agresivita. V podstatě se jedná o duševní stav projevující se vyčerpáním sil našeho organismu. Pomoc určitě najdete v lécích, například sedativech, ale účinnější je pomáhat organismu správně volenými potravinami, popřípadě vitaminy a minerálními látkami.
Jste-li deprimováni, protože musíte čelit nějakému problému, váš organismus se nachází ve velmi obtížné situaci, neboť dochází k vysoké spotřebě vašich životních rezerv. V tomto případě by vás mohl postavit na nohy vitamin C a vitaminy skupiny B, které jsou účinnými regulátory vašich emocí a pomáhají proti depresivním náladám a stavům. Na základě provedených výzkumů může strava s nízkými hodnotami těchto látek prohlubovat depresivní stavy. Americké studie hovoří o případech zachráněných sebevrahů, kterým byly injekčně podávány vitaminy skupiny B, zejména B1, B 3 a B 6.
Hořčík je antidepresivní prostředek, který utišuje pocity úzkosti a zabraňuje negativním emocím, aby škodlivě působily na naše zdraví. Nedostatek hořčíku vyvolává nepřekonatelné potíže a podrážděnost.
Další živinou, která je považována za stavební kámen nervové soustavy, je vápník. Jeho nedostatek vyvolává pocity úzkosti, dýchací potíže a bušení srdce.
Minerály vápník a hořčík uklidňují nervy a pomohou zvláště tehdy, kdy deprese narušují spánek. Dalšími důležitými prvky pro nervový systém jsou draslík, zinek a železo.
Protidepresivním účinkem se mohou pochlubit i celozrnné potraviny, pšeničné otruby a všechny druhy ořechů, ale pozor na jejich vysokou energetickou hodnotu. Čaj z meduňky lékařské má nejen příjemnou chuť, ale také léčivé účinky při poruchách nervového systém. Lze jej užívat i dlouhodobě.
(žuk)
DODATEK
Hojná konzumace ovoce a zeleniny je podpůrným léčebným faktorem při depresích. Například pravidelná konzumace syrového celeru nebo celerové šťávy je nesmírně cenným lékem na nejrůznější nervové choroby a stavy, včetně depresí.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456317
DnesDnes179
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4224
Tento měsícTento měsíc7263

Partnerské weby

apartman banner