I v dnešní době se vyskytnou lidé, které někdo očaruje a oni zemřou – zabijí je strach z kouzla – a to nejen v Dahomeji a na Haiti, kde se pěstuje vúdú, ale i v Londýně, New Yorku, Paříži či v Torontu.
Evropané se stali svědky účinnosti kouzel již v dobách, kdy začali pronikat do cizích zemí a přišli do styku s primitivnějšími, nebo alespoň méně vzdělanými národy. Již v roce 1587 viděl Soares de Spiuza muže z indiánského kmene Tupinambasů, kteří se zhroutili a zemřeli, když byli kněžími kmene odsouzeni k smrti. Jeden z prvních osadníků na Novém Zélandu vylíčil, jak jistá maorská žena zemřela ještě týž den, kdy jí bylo řečeno, že snědla „zakázané ovoce“ z místa, které bylo tabu. Jiný Novozélanďan vyprávěl v roce 1890: „Viděl jsem silného mladého muže zemřít ještě ten den, kdy bylo nad ním vyhlášeno tabu: takové oběti umírají a síla z nich odchází, jako když odtéká voda.“
Důvody smrti na základě prokletí jsou záhadné. Některé oběti se vysílí samy tím, že odmítají jídlo a pití. Kromě toho se zdá, že extrémní úzkost ovlivňuje takzvaný sympatický nervový systém, krevní tlak klesá, plazma se z krevních buněk uvolňuje a následuje stav šoku. Srdce bije stále rychleji, až se konečně začne smršťovat. Na druhé straně se někteří lékaři domnívají, že známý stav „strnutí šokem“ se může protáhnout na delší dobu a pak nastává katalepsie, kdy jsou plíce paralyzovány strachem a nemohou dodávat organismu potřebný kyslík. Případy australských domorodců naznačují, že v jejich beznaději hraje roli parasympatický nervový systém, který zpomaluje dýchání a srdeční činnost, až oběť umírá.
Vlivy, které působí na oběť, jsou složité. Především, a to je nejdůležitější, je tu naprostá jistota oběti o tom, že předpověď smrti je neodvratitelná. A tato jistota může přetrvávat dlouhá léta.
V roce 1965 napsali tři lékaři z Labradoru v Kanadě do časopisu The British Medical Journal o případu matky pěti dětí, která náhle zemřela po úspěšné, nepříliš významné operaci. Bylo to týden před jejími třiačtyřicátými narozeninami. Teprve potom lékaři zjistili, že před osmatřiceti lety, když jí bylo pouhých pět let, jí věštkyně předpověděla, že zemře předtím, než dosáhne třiačtyřiceti let.
(ngn)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456202
DnesDnes64
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4109
Tento měsícTento měsíc7148

Partnerské weby

apartman banner