Dne 15. května 1873 plula anglická loď Vulture Perským zálivem, když se moře začalo po obou stranách v okolí jejího trupu vzdouvat. Těsně pod hladinou se objevily velké svítící koule, z nichž vycházely dlouhé paprsky otáčející se jako loukotě. Kapitán Evans, hydrolog a člen Britské královské společnosti, zapsal do palubního deníku:" 22 hodin, noc, hvězdnatá obloha. Hlídka na stožáru potvrzuje, že záře vychází z oceánu a vibruje. Na levoboku se podobá obrovskému otáčivému prstenci, na pravoboku rovněž, avšak otáčí se v opačném směru." Evans odhadl rychlost pohybu na 130 kilometrů za hodinu.
Následující rok (také v květnu) zde zažila podobnou příhodu posádka lodi Patna. Loukotě byly podle odhadu posádky přes 200 metrů dlouhé a v každém kole jich bylo šestnáct. Jedna otáčka kola trvala dvanáct sekund a pohyb byl provázen svištivým zvukem. Celý jev trval asi dvacet minut. Krátce před tím loď proplula vrstvou jakési rosolovité hmoty... bylo to USO - Unidentified Submerged Object.
Hlášení s podobným obsahem se v té době vyskytovala téměř pravidelně - zvláště z některých oblastí, nejen u Bermud, ale také v Perském a v Ománském zálivu i jinde. Za jedné lednové noci při plavbě východní částí Indického oceánu například spatřila posádka britského parníku Shah-inh-in (v jiných zdrojích uváděný jako Shahinhean) podivný svítící kruh na hladině vystupující jako kopule nad její povrch. Kapitán zamířil s lodí přímo do něj. Jakmile příď proťala jeho okraj, zahalila celou loď přízračná mlha osvětlovaná rytmickými záblesky. V roce 1980 zaznamenal kormidelník Turner do deníku lodi Counsellor, že v Siamském zálivu loď minula otáčející se zářivé kolo o průměru asi 30 metrů. Podobný jev byl v Indickém oceánu zaznamenán i v letech 1957, 1961 a v roce 1967 dokonce třikrát. V jednom případě se kruh objevil ve vzduchu, pak se spustil na hladinu a splynul s druhým kruhem ve vodě.
(nag)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2587254
DnesDnes501
VčeraVčera726
Tento týdenTento týden501
Tento měsícTento měsíc17618

Partnerské weby

apartman banner