… žaludku? Některé látky (např. dusitany), které se přidávají při zpracování do potravin (slaniny a uzenin), se v žaludku přemění na nitrosaminy, které mohou být vysoce karcinogenní, naopak některé potraviny mohou tvorbu těchto látek potlačovat. Patří k nim např. zelená paprika, rajčata, jahody a mrkev. Dalším „ničitelem“ karcinogenních látek, tedy nitrosaminů, v žaludku jsou česnek, pórek, cibule a pažitka. Snížený výskyt rakoviny žaludku byl zjištěn u náruživých vyznavačů zeleného čaje. Vědci se domnívají, že látky obsažné v zeleném čaji mají ochranný účinek proti nitrosaminům. Nízká hladina beta-karotenu v krvi je charakteristická právě pro nemocné s nádory žaludku.
… plic? Za většinu onemocnění zhoubným nádorem plic je zodpovědné kouření, které se stále více vyskytuje i mezi ženami. Při konzumaci potravin se zvýšeným obsahem vitaminu C se zhoubné nádory plic vyskytují méně často. U lidí s nízkou hladinou vitaminu E se objevilo více případů zhoubných národů plic, což potvrzují nedávné studie. Podle mnohých výzkumů je právě vitamin E důležitou zbraní proti rakovině plic. Opakované výzkumy potvrzují, že vitamin A snižuje riziko rakoviny. Beta-karoten je výchozí látka, ze které si organismus vytvoří vitamin A. Prevence rakoviny plic konzumací potravin se zvýšeným obsahem karotenu je jedním z nejdůležitějších objevů v oboru léčebné výživy. Osoby s vysokou hladinou selenu, jednoho z významných antioxidantů, jsou méně ohroženy vznikem rakoviny plic. To prokázaly nedávno prováděné holandské studie.
… močového měchýře? Zvýšené riziko vzniku tohoto onemocnění je u lidí, kteří trpí chronickými infekčními onemocněními močového měchýře. Vitamin C zneškodňuje látky, které by se mohly podílet na vzniku zhoubného nádoru močového měchýře. Některé výzkumy prokázaly, že lidé s nízkou hladinou beta-karotenu bývají častěji ohrožení nádorem močového měchýře.
… kůže? Antioxidanty (vitaminy C a E, beta-karoten, selen a zinek) mohou riziko vzniku rakoviny kůže výrazně snížit. Doporučuje se konzumace zeleniny s výrazným obsahem antioxidačních látek, zejména karotenoidů a vitaminu C, jako je zelí, kapusta, tykev a brokolice.
… dutiny ústní? Zhoubné nádory v dutině ústní, hltanu a jícnu jsou velmi úzce spojeny s kouřením a alkoholismem. Je proto vysoce pravděpodobné, že vyloučením těchto rizik snížíme možnost vzniku zhoubného nádoru. Ochranný účinek před rakovinou v dutině ústní se přičítá pití zeleného čaje. Nízký příjem vitaminu C významně zvyšuje pravděpodobnost vzniku zhoubného nádoru. Některé studie ukázaly, že nízká spotřeba ovoce a zeleniny spolu s nízkou hladinou beta-karotenu byla zjištěna u lidí s výskytem rakoviny úst a jícnu.
(žuk)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2729068
DnesDnes419
VčeraVčera527
Tento týdenTento týden946
Tento měsícTento měsíc18380

Partnerské weby

apartman banner