Dokážete si představit, co by nastalo, kdyby se počet obyvatel na Zemi přes noc zvýšil z dnešních přibližně sedmi miliard na dvojnásobek? Kde bychom všichni bydleli, co bychom jedli, měli bychom dostatek vody k přežití? Je to sice sci-fi, ale odborníci se zabývají i těmito dramatickými hypotézami už dnes.
S nynějšími zásobami mají státy rezervy na to, aby bez dalšího přísunu potravin vydržely 12 týdnů. Například Čína a Indie by brzy vyčerpaly všechny své zásoby a téměř tři miliardy lidí by v těchto zemích zůstaly bez obživy. Cena všech potravin by drasticky vzrostla a státy by pozastavily export, aby se dokázaly postarat o své vlastní obyvatelstvo.
Války o jídlo
Státy, které jsou závislé na dovozu potravin, by propadly chaosu jako první. „S přepravou souvisí i infrastruktura, která by brzy zkolabovala pod náporem nového obyvatelstva, nemluvě o kanalizačních systémech. Po nějaké době by přirozeně došlo k válkám z nouze, chudší státy by napadaly ty bohatší, aby ukořistily zásoby,“ odhadují situaci odborníci. Se všudypřítomným chaosem a bídou by narostlo zoufalství lidí, a tak by se i dříve bezpečné ulice změnily v bojiště o denní chléb a vodu. K tomu, aby se uživilo 14 miliard lidí, by bylo potřeba obdělat zemědělskou půdu o nejméně dvojnásobné rozloze Spojených států. Nevyhnutelně by tak na řadu přišlo vykácení lesů. Trvalo by ovšem několik let, než bychom mohli sklidit úrodu.
Nejvzácnější by byla voda
V takovém světě by se pitná voda stala novým zlatem, kvůli němuž by lidé museli migrovat. Kolaps kanalizace by způsobil její kontaminaci, což by dlouhodobě vedlo k propuknutí různých nemocí. Západní svět, který byl zvyklý na pravidelný a neomezený přísun čisté vody, by zažil největší šok...
Vyřešily by obří mrakodrapy bydlení?
Kdyby se počet obyvatel přes noc skutečně zdvojnásobil, vlády jednotlivých zemí by se snažily vyřešit prostory k bydlení tím, že by stavěly megalomanské do nebe šplhající komplexy. Například Los Angeles, které se nachází vtěsnané mezi oceánem a kopci, by se muselo stavět i na dřív nemyslitelných místech. Architekti po celém světě by urychleně řešili, jak nejlépe a nejrychleji postavit obytné prostory. Všude by zřejmě stály až dvousetpatrové mrakodrapy. Jenže jak podložit tyto monstrózní budovy vážící miliony tun, aby se nepropadly do země? A kde by lidé žili mezitím, než by se stavby dokončily?
Temnota by obklopila svět
Po 35 letech by se v Číně počet obyvatel snížil na 700 milionů z původních dvou miliard, zatímco v USA by v té době zůstalo už jen kolem 150 milionů místo šesti set milionů. Města by se utápěla ve tmě, protože by už nebyl dostatek energie. Světová ekonomika by už dávno zkolabovala. Hladomor a nemoci by si vyžádaly největší oběti – konečný výsledek toho, kolik je naše planeta schopna vydržet. „Za pouhých 35 let by se lidská populace snížila na čtyři miliardy, tedy na téměř polovinu současného stavu a tím by se Země znovu stabilizovala,“ zní poněkud mrazivá předpověď expertů.
(luv)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2452675
DnesDnes582
VčeraVčera570
Tento týdenTento týden582
Tento měsícTento měsíc3621

Partnerské weby

apartman banner