Dokážete si představit, že byste z rukou a nohou krváceli nepřetržitě více než půl století? Právě to během svého života zakoušel Padre Pio – italský kněz, kterého obklopuje bezpočet pověstí i zázraků.
Vyprávějí se jen těžko uvěřitelné historky o děvčeti, jež se narodilo slepé a kterému Padre Pio dal dar vidění. Chromému člověku zase umožnil opět chodit. Léčit prý uměl dokonce i rakovinu a ani předpovídání budoucnosti mu nebylo cizí.
Agonie na denním pořádku
Padre Pio, původním jménem Francesco Forgione, už v poměrně brzkém věku 16 let vstupuje do kapucínského mužského kláštera v Morcone, kde skládá řeholní sliby. Viditelná stigmata se u něj poprvé objevují 20. září 1918 – pouhé tři dny po oslavě krvavých ran Františka z Assisi, světce, jemuž podle legendy Ježíš Kristus „daroval“ toto znamení jako prvnímu smrtelníkovi.
Padre Pio je právě v tu chvíli sám v kostele, když mu z pěti míst na těle začne tryskat krev. Leží smyslů zbavený na zemi a jeden z příchozích mnichů se ho mezitím pokouší vzkřísit. Padre Pio vidí krvácející zjevení a je přesvědčený, že zemře. Když se však probere, zjevení zmizí a on zjistí, že jeho ruce a nohy krvácejí. „Představte si tu agónii, kterou jsem prožil, a pak si představte, že ji prožíváte každý den znovu a znovu,“ píše v dopise svému mentorovi, otci Benedettovi.
Pečlivě střežený mnich
A opravdu se neplete. Rány během příštích padesáti let nepřestanou krvácet. Zpráva o zázraku, který potkal kapucínského pátera, se mezi lidmi šíří rychlostí světa. Všichni ho chtějí spatřit, a tak Padre Pio často slouží mši i 19 hodin denně.
Naplněné prorocké věštby
V prvních letech, kdy se u pátera objevují stigmata, chodí s ovázanýma rukama, často na nich má vlněné palčáky. Jeho boty musí být také o nějaké to číslo větší, aby se do nich vešly obvazy. S příchodem krvavých ran jako by najednou nebyla v životě Pia o zázraky nouze. Přestože nikdy neopustí klášter v Morcone, italští vojáci ho za druhé světové války vidí v Africe. V tu samou chvíli podle očitých svědků stojí také u lůžek nemocných žen. A také předpovědí je mnoho. V roce 1947 například věští mladému polskému knězi, že jednou zaujme nejvyšší církevní post. Nejde o nikoho jiného než o Karola Wojtylu, pozdějšího papeže Jana Pavla II.
Vysvobození po padesáti letech
Stigmata zeslábla až na sklonku páterova života. Nakonec přestal krvácet. To však přišel i poslední den v životě italského kněze. Padre Pio zemřel v roce 1968, na pohřeb mu přišlo 100 000 lidí. Jeho bratři jsou přesvědčení, že Padre Pio byl svatým mužem seslaným od Boha. A církev jako celek si to myslí také, roku 2002 ho prohlásila za svatého.
(nag)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2452661
DnesDnes568
VčeraVčera570
Tento týdenTento týden568
Tento měsícTento měsíc3607

Partnerské weby

apartman banner