Smyslem jógy je zaměřit pozornost praktikujícího člověka na své tělo a probudit jeho schopnost samoobnovy a schopnost uvést organismus do vyváženého stavu. Existují ale různé druhy jógy.
Mojí oblíbenou se pro své účinky stala jóga, jejíž prameny sahají až k dávným súfiům, kteří bývali velmi duchovně vyspělí. Podstatou súfismu nebylo nic menšího, než poznat Pravdu a v Pravdě žít. Například laskavé jednání se svými blízkými se cenilo více než dlouhé modlitby po nocích a asketické dlouhé půsty. Propracovaná, avšak snadno proveditelná cvičení s účinky umocněnými krátkými meditacemi - to je jóga, kterou súfiové praktikovali pro své zdraví. V muslimském světě se však stala výsadou emírů a císařů, jejich rodin a kněží. Praktikováním této jógy byli zdravější a žili déle nežli lidé, kteří k těmto informacím neměli přístup. Vyzrazení se trestalo smrtí. Doba utajování pominula a nyní máme možnost zázračná cvičení používat všichni.
Na bolesti páteře
Řešením pro bolesti páteře, které se ukazují jako civilizační problém, je komplex cviků, jenž si vysloužil název „zázračný“. Cviky i pro starší generaci jsou řazeny tak, že uvolňují páteř obratel po obratli. Tím dochází k rozrušení solných usazenin (výrůstků na páteři a solných můstků) a k jejich přirozenému vyloučení z těla. Zároveň dochází k masírování a uvolnění jemných svalů okolo páteře, které často bývají vlivem způsobu našeho života v křeči. Meziobratlové ploténky opět získávají svoji pružnost a jsou-li vyhřezlé, prostřednictvím správně provedených cviků se jim otevře prostor a zcela přirozeně dochází k jejich postupnému návratu do správné pozice. Tato sestava cviků pomohla řadě lidem od bolesti páteře a v ne málo případech i od plánované operace.
Špatný stav páteře může být příčinou řady dalších zdravotních problémů, jako jsou například migréna, špatný zrak, astma, srdeční problémy, špatné trávení, gynekologické problémy atd.
Magické dýchání
Na vnitřní orgány a orgánové soustavy pak můžete působit cvičeními s poetickými názvy jako „Houpačka pro duši a srdce“, „Zavlažení poupěte jater“, „Trůn srdce“, „Příprava sadu mládí a zdraví“, „Magické dýchání“ atd. Pracuje se s určitými představami tepla, při kterých se orgán prokrví, a chladu, po kterých dojde k odkrvení a vyplavení škodlivin.
Naučit se cviky na obnovu zraku, k nabírání životní energie a na harmonizaci imunity může opravdu každý. Pro ženy je určena technika působící na vaječníky a dělohu.
Iva Kukačková
www.prirozenou-cestou.cz

DODATEK
Se súfijskou jógou jsou spojena jména uzbeckého doktora psychologie, pedagogiky, filozofie a medicíny Dr. Mirzakarima S. Norbekova a ruské lékařky Dr. Larisy Fotinové, kteří učení súfijské jógy rozšířili po světě a rovněž lékařskými přístroji prokázali účinnost cvičení. Oba zdůrazňují, že velký vliv má psychické rozpoložení cvičícího člověka. Pokud je uvolněný a v pohodě, účinnost cviků se mnohonásobně zvyšuje.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2452671
DnesDnes578
VčeraVčera570
Tento týdenTento týden578
Tento měsícTento měsíc3617

Partnerské weby

apartman banner