Tradičním symbolem Dominikánské republiky jsou bílé pláže, průzračné moře a všudepřítomné kokosové palmy. Málokdo však ví, že i v této tropické zemi mohou teploty klesat k nule, že se zde nachází nejvyšší vrchol Karibiku – třítisícová hora Pico Duarte, a také jeden z nejvyšších karibských vodopádů. Údolí Valle de Constanza se díky mírnému klimatu, charakteru alpské krajiny a místní architektuře přezdívá Dominikánské Švýcarsko. V Centrálním pohoří se rozkládá několik národních parků. Městečka Jarabacoa a Constanza jsou výchozími body na výlety do hor a pro výstup na nejvyšší horu Karibiku „Pico Duarte” (3 175 m n. M.), která je součástí národního parku Armando Bermúdez. Výstup na vrchol trvá dva až čtyři dny a noční teploty zde překvapivě klesají až pod bod mrazu.
Výlet do národního parku Juan Bautista Perez Rancier k vodopádu „Aguas Blancas” do nadmořské výšky 2 000 m n. m. přivítají milovníci romantiky. Vodní kaskáda je svými 83 metry považována za jeden z nejvyšších vodopádů Karibiku. K vodopádu vede stezka džunglí a dlouhým kaňonem, na jehož konci se otevírá fascinující výhled na obrovskou vodní stěnu a azurovou lagunu.
V Centrálním pohoří pramení celkem dvanáct řek, které Dominikánskou republiku zásobují z devadesáti procent čistou vodou. V okolí najdeme také jedny z nejkrásnějších a nejkvalitnějších kávovníkových plantáží na světě.

Katedrála zázračně přežila
Země se pyšní i řadou významných památek, z nichž jednou z nejzajímavějších je palác Alcázar de Colón v Santo Domingu, kde dříve pobýval s chotí Diego Kolumbus, syn slavného mořeplavce. Tento nádherný goticko-maurský palác byl postaven z nezvyklého korálového vápence. Najdeme v něm 20 sálů s rozsáhlou sbírkou dobového nábytku, obrazů a hudebních nástrojů. Diego se v průběhu svého života v Santo Domingu velmi zasadil o to, aby se toto město stalo hlavním městem celého zámořského impéria.
V průběhu let zpustošily některé z hlavních a nádherných budov zemětřesení a útoky pirátů. Úžasné katedrály Santa María de La Encarnación se ale jako zázrakem nedotkly. Katedrála je nejstarší v Americe, byla postavena v letech 1512 – 1542 původně jako kostel a poté jako honosný chrám. V roce 1546 chrámu papež Pavel III. udělil status katedrály.
Před hlavním vchodem se rozprostírá náměstí Plaza a Colón, uprostřed kterého se hrdě tyčí socha mořeplavce a objevitele Kryštofa Kolumba.

Dominikánci praktikují haitské voodoo
Téměř všichni obyvatelé (99 procent) Dominikánské republiky jsou křesťané, kteří se hlásí k římskokatolické církvi. Kromě toho se zde vyznává také voodoo, které sem přišlo ze sousedního Haiti, kam jej přinesli černí otroci z Afriky. Základem haitského kultu je bůh-stvořitel (Bondye neboli dobrý bůh), jenž je víceméně shodný s bohem křesťanským. Nad naším světem je však povznesen, takže jej zde zastupují výkonní duchové (též svatí, andělé či mystéria), k nimž se vyznavači obracejí s prosbami o pomoc stejně jako ke svým předkům. Kněží jsou zodpovědní za zachovávání rituálů a písní a udržování dobrých vztahů mezi duchy a lidmi.
Ludmila Veselá
Foto: Národní turistický úřad Dominikánské republiky

DODATEK
- Dominikánská republika zabírá přibližně dvě třetiny ostrova Hispaniola, který se nachází jihovýchodně od Floridy, a jedinou sousední zemí je Haiti.
- Po Kubě je druhou největší zemí v Karibském moři, kde se hovoří španělsky, a má velmi různorodou krajinu.
- V 11. století byl vnucen obyvatelům území Dominikánské republiky jazyk kmene Taínů. V roce 1492 objevil toto území Kryštof Kolumbus a poté se zde začala poměrně krutě šířit španělská kultura.
- Kvůli domorodému přízvuku se jazyk vyznačuje polykáním hlásek uprostřed slov, což často vede ke gramatickým chybám.
- Dominikánská republika má pět hlavních turistických oblastí, kterými jsou Puerto Plata – Cabarete – Sosua, La Romana – Bayahibe, Samana – Las Terrenas, Boca Chica – Juan Dolio a Punta Cana.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2457777
DnesDnes208
VčeraVčera695
Tento týdenTento týden903
Tento měsícTento měsíc8723

Partnerské weby

apartman banner