Vlaštovičník má lidové názvy jako celidon, nebeský dar nebo hadí mlíčí. Jde o jedovatou trvalku, kterou najdeme téměř všude. Daří se jí na zastíněném neobhospodařeném místě, někde u cest, i ve stinných hájích. Je až jeden metr vysoká, má tlustý krátký oddenek a rozvětvenou lodyhu. Celou rostlinu prostupují mléčnice, po poranění roní nažloutlé až naoranžovělé mléko.
Drogou je bohatě olistěná nakvétající nať bez dolních holých částí lodyh. Sbírá se nejčastěji v květnu, kořeny v říjnu, důkladně se omyjí a rychle se musí sušit. Účinné látky mají velmi krátkou životnost, proto je vhodné drogu moc neskladovat a používat ji co nejčerstvější. Může se i sušit, ale není tak hodnotná a při přesušení se dost drolí. V současné době se droga přidává do různých čajových směsí. Vyhání písek a drobné kaménky ze žlučovodu, má protiplísňové a antibakteriální účinky. Čaj je nápomocen při léčbě jater, sleziny, uvolňuje křeče hladkého svalstva a zklidňuje nervovou soustavu.
Vnitřní užívání vlaštovičníku má určité meze, větší dávky mohou být životu nebezpečné, jeho užití vyžaduje poradu s lékařem. Prášek z drogy se v minulosti doporučoval na drobná poranění. V lidovém léčitelství slouží jako osvědčený prostředek na bradavice a kuří oka, kdy se čerstvá mléčná šťáva využívá k jejich potírání. Pozor si musí dávat ale ti, co mají přecitlivělou pokožku.
(vít)

DODATEK
Pojmenování vlaštovičník je spojováno s chováním vlaštovek. Když přilétaly z jihu, začala rostlina rozkvétat, a když se houfovaly k odletu na jih, odkvétala.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2458303
DnesDnes99
VčeraVčera635
Tento týdenTento týden1429
Tento měsícTento měsíc9249

Partnerské weby

apartman banner