Znáte dřevěné muzicírující andělíčky s jedenácti puntíky na křídlech, dítka s květinami nebo sběrače lesních plodů? Pokud ne, pak vězte, že pocházejí z dílny firmy Wendt & Kühn v krušnohorském Grünhainichenu a jsou po celém světě žádaným sběratelským artiklem.
K letošnímu stému výročí založení firmy byla v Saském národopisném muzeu Jägerhof uspořádána velmi zajímavá výstava o vzniku těchto dřevěných figurek.
Vše začalo tím, že zakladatelky firmy, Margerete Wendt a Margarete Kühn, navštěvovaly od roku 1907 první dámskou třídu Královské saské umělecko-průmyslové školy v Drážďanech, tedy v časech, kdy v tomto městě vřela umělecká scéna a v umění, uměleckém řemesle a architektuře byly hledány a nacházeny nové cesty. Zde, v drážďanském reformním uměleckém konceptu mezi secesí, lidovým uměním a modernou, leží tajemství úspěchu mladých tvůrkyň, které povznesly tradici krušnohorského hračkářství na úplně novou úroveň.

Stovky originálních exponátů
Prostřednictvím více než 300 exponátů mohou návštěvníci výstavy poznat i umělecké prostředí, které obě talentované ženy formovalo. Navíc vůbec poprvé vystavovaná díla z raného období existence firmy dokládají šíři a různorodost návrhů od hrobových křížků a malých kusů nábytku přes domečky pro panenky a reformní hračky až k dekoračním drobnostem pro moderní mladou ženu. Třeba včetně příslušenství k vánočním františkům.
Umělecko-řemeslná výroba světa figurek dnes světoznámé firmy Wendt & Kühn spočívá na bohatém pokladu vzorů, sestávajícím z více než 2 500 skic, barevných návrhů a měřítkových črt zakladatelek Grety Wendt (1887 - 1979) a Grety Kühn (1888 - 1977), včetně tvorby jejich spolupracovnice Olly Wendt (1896 - 1991).
Pokud se chcete přenést do kouzelného miniaturního světa, výstava je v drážďanském Jägerhofu (Museum für Sächsische Volkskunst) otevřena do 15. listopadu vždy od 10.00 do 18.00 hodin (v pondělí je zavřeno).
(luv)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2458314
DnesDnes110
VčeraVčera635
Tento týdenTento týden1440
Tento měsícTento měsíc9260

Partnerské weby

apartman banner