Říká se, že citrusy patří s ohledem na své příznivé účinky mezi zázračné plody. Mezi ty nejčastější, se kterými se můžeme v českých obchodech setkat, patří citrony, pomeranče, mandarinky, limetky či pomelo. My se zaměříme na první z nich.
Citrony obsahují značné množství kyseliny citronové (přibližně 3,5 – 8 g na 100 g plodu), bioflavonoidy, pektin, vonné silice, provitamin A, vitamin B a asi 3 % sacharidů. Jsou také zdrojem vápníku, draslíku, fosforu, hořčíku, železa, zinku a mnoha dalších minerálů.
Citrony a výtažky z citroníku mohou mít podle některých odborníků blahodárný přínos při prevenci rakoviny. Z více než 20 laboratorních testů s extrakty citroníku uskutečněných od roku 1970 vyplývá, že jejich silné koncentrace dokáží zničit zhoubné buňky ve 12 druzích rakoviny, včetně rakoviny tlustého střeva, prsu, prostaty, plic a slinivky břišní. Testy ukázaly několikanásobně lepší výsledky než u přípravku Adriamycin, který se používá v chemoterapii po celém světě ke zpomalení růstu nádorových buněk.

Důležitá je prevence
My se zaměříme na prevenci, ve které mají citrony své významné místo. A nejenom v případě rakovinných onemocnění, ale i jako prostředek proti bakteriálním infekcím a plísním, účinný proti vnitřním parazitům, vhodný k regulaci vysokého krevního tlaku, na stres a nervové poruchy.
Pokud se tedy chystáte zařadit do svého jídelníčku více citronů, bude se vám hodit recept, jak využít celý plod bez odpadu.
Umytý citron vložte do mrazáku a nechte zmrznout. Poté citron nastrouhejte (není potřeba loupat) a posypte jím potraviny. Můžete ho použít do nejrůznějších nápojů, zeleninových salátů, polévek, omáček, na špagety, rýži nebo ryby. Všechny potraviny budou mít nečekaně příjemnou chuť. Navíc využijete i vitaminy ze slupky plodu, která jich obsahuje mnohem více než šťáva.
(joji)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455565
DnesDnes144
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3472
Tento měsícTento měsíc6511

Partnerské weby

apartman banner