Určitě není mnoho těch, kteří by buď neznali knihu Lidé v pralese, nebo nikdy neslyšeli jméno Albert Schweitzer. Tento německý lékař, misionář, filozof, varhanní virtuóz a teolog zemřel před padesáti lety a zanechal po sobě poselství lidskosti v podobě své neuvěřitelně obětavé práce.
Držitel Nobelovy ceny za mír se narodil 14. ledna 1875 v Horním Alsasku v rodině protestantského (luterského) faráře. Po maturitě v roce 1893 vystudoval filozofii a teologii, současně se stal i vynikajícím varhaníkem a znalcem díla J. S. Bacha. Se svým posláním akademického učitele a evangelického kazatele však nebyl spokojen a stále přemýšlel o smyslu života a o pomoci druhým. V roce 1904, když si přečetl výzvu pařížské misijní společnosti, že hledá lékaře pro práci mezi domorodci v tehdejším Kongu, se rozhodl studovat medicínu. Mnozí ho měli za blázna, ale on si prosadil své. Ke studiu musel mít povolení vlády, která to vyřešila výjimkou v situaci, kdy člen akademického sboru je zároveň veden jako řádný posluchač. Studium medicíny dokončil v roce 1912, opustil své místo na univerzitě, oženil se s mladičkou diplomovanou ošetřovatelkou Helenou a začal žít nový život v Lambaréné.

Válečný zajatec i rytíř špitálního řádu
Zde, hluboko v africkém pralese, založil z vlastních prostředků a darů přátel nemocnici a léčil domorodce, kteří do té doby žádnou lékařskou péči nepoznali. Setkával se s nemocemi, které nebyly v Evropě vůbec známé, hledal a nalézal možnosti léčby. A stále se potýkal s nedostatkem peněz. Aby všech útrap nebylo málo, během I. světové války byli manželé Schweitzerovi vězněni ve francouzské kolonii jako Němci, tedy váleční zajatci.
V roce 1952 obdržel Nobelovu cenu míru a všechny peníze, které byly její součástí, vynaložil na vybudování vesničky pro 300 obětí lepry. Později obdržel celou řadu významných ocenění, například se stal rytířem vojenského a špitálního řádu Svatého Lazara Jeruzalémského. Spolu s Albertem Einsteinem a Bertrandem Russellem bojoval proti jaderným testům a bombám. Zemřel 4. září 1965 v úctyhodném věku ve své milované nemocnici v Lambaréné (dnes Gabon). Jeho hrob se nachází na břehu řeky Ogooue a je označen křížkem, který si Albert sám udělal. Jeho žena zemřela v roce 1957 v Curychu.
Ludmila Veselá

DODATEK
Citáty Alberta Schweitzera:

- Kde je v lidech světlo, tam z nich také vyzařuje.
- Celá budoucnost lidstva záleží na tom, aby každý ve svých daných poměrech se snažil prokazovat lidem pravé lidství.
- Kdo se odhodlá konat dobro, nesmí očekávat, že mu lidé budou odklízet kameny z cesty, nýbrž musí být připraven, že mu jich naopak hodně navalí. Jen ta síla, která se takovými odpory vnitřně očišťuje a posiluje, může je opravdu přemoci.
- Teprve láska ke všemu tvorstvu učinila z člověka lidskou bytost.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2458312
DnesDnes108
VčeraVčera635
Tento týdenTento týden1438
Tento měsícTento měsíc9258

Partnerské weby

apartman banner