Na etiopské vysočině v blízkosti Rudého moře, ve výšce 2 131 m n. m., se přibližně v 1. až 10. století úspěšně rozvíjelo hlavní město aksumské říše jménem Aksum. Zdejší obyvatelé vzešli ze spojení místního obyvatelstva hovořícího

kúšitsky a semitského kmene z jižní Arábie.
Aksumové postavili úchvatné pomníky a praktikovali jedinečnou podobu křesťanství, nejuctívanějším předmětem velkolepého města by měla být Archa úmluvy. Respektive jsou o tom mnozí badatelé přesvědčeni. Podle legendy ji z Jeruzaléma tajně přivezli společníci Menelika, syna královny ze Sáby a krále Šalomouna. Díky tomu patří zdejší kostel svaté Marie Sionské a Pokladnice, v níž je prý Archa uložena, k významným poutním místům.
Chrání Pokladnice Archu?
Ve 4. století konvertoval aksumský král Ezana ke křesťanství a na základech prastarých pohanských chrámů vystavěl kostel svaté Marie Sionské. Kostel byl využíván po několik staletí a cestovatelé, kteří jej navštívili, byli ohromeni jeho majestátností a vznešeností. V 16. století byl zničen při nájezdech muslimů, ale roku 1635 se jej podařilo znovu vystavět. Tento kostel tu najdeme dodnes. Krychlovitá stavba naznačuje syrský vliv, zdi připomínající pevnost zdobí pestrobarevné fresky a nástěnné malby.
Poutníkům dnes slouží moderní kostel postavený v roce 1964. Mezi těmito dvěma kostely stojí oplocená a střežená budova, Pokladnice, již dal postavit roku 1965 etiopský císař Haile Selassie I. jako ochranu pro Archu.
Křesťanství s egyptskými kořeny a židovskými zvyky
Než se stali Aksumové křesťany, bylo jejich náboženství polyteistické. Aksumské křesťanství je velice specifické, lpí na egyptských kořenech a vyznává jedinou přirozenost Krista, v níž se jeho lidství snoubí s božstvím. Tento názor byl v 5. století n. l. označen za heretický, habešští (etiopští) a koptští křesťané se jej však drží dodnes.
Aksumské křesťanství však obsahuje i další jedinečné prvky. V 5. století n. l. byla nahrazena řecká liturgie rodným jazykem giiz. O století později si Aksum podrobil několik židovských království v Arábii a zahrnul do svého náboženství některé židovské zvyky. Zajímavé je, že díky semitským předkům se Aksumští domnívali, že pocházejí z rodu krále Davida a jsou tedy dědici Archy úmluvy.
Víra přežila město
Velkolepý Aksum začal upadat po vzestupu islámu někdy v 9. či 10. století n. l., kdy arabští obchodníci ovládli důležité obchodní trasy. Město poté ztratilo na významu. Důležité však bylo, že muslimové, kterých se zde také mnoho usadilo, neobrátili město násilně na islám a habešské křesťanství tak mohlo přežít až do dnešní doby.
V roce 1980 bylo město Aksum zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Ludmila Veselá
Foto: Ethiovisit

 

DODATEK
Obelisky, které stojí poblíž kostela sv. Marie Sionské, jsou zdobeny záhadnými reliéfy a jsou nejvyššími kusy kamene, jaké kdy byly ve starověku vztyčeny. Nejvyšší stojící měří 23 metrů (33 metrů vysoký a pět tun vážící obelisk leží rozlomený na několik kusů na zemi).
V roce 1937 byl rozřezán 24 metrů vysoký obelisk, přepraven do Říma a tam znovu vztyčen. Po dlouhých sporech se před deseti lety opět vrátil do Aksumu.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455486
DnesDnes65
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3393
Tento měsícTento měsíc6432

Partnerské weby

apartman banner