Pohyb je pro každého člověka nutností. Zbavuje tělo nadbytečných kilogramů, zvyšuje jeho pružnost i odolnost proti nemocem. Jóga je příjemným a prospěšným cvičením, které pomáhá nenásilně a nebolestivě doplnit rezervy v naší pohybové

aktivitě. Jógou se mimo jiné zabývá i psycholožka, záhadoložka a astroložka Olga Krumlovská. S jejím svolením vám nabízíme cvičební sestavy z její knihy Jóga podle ročních období. Každý týden tu najdete jednu novou cvičební pozici. Vstupujeme do sestavy pro podzimní týdny.
Podzim bývá obdobím pocuchaných nervů a depresí, organismus odchod léta nese těžce. Nastává zklidnění, energie je kultivovaná a lidská činnost většinou začne směřovat k duchovnu. Podzimní sestava by vám měla pomoci vyrovnat se se všemi změnami, které probíhají v organismu, abyste je nepociťovali negativně. Procvičování pozic přináší dobrou náladu, navodí pocit krásna, radosti. Po procvičení jednotlivých pozic vždy na závěr ulehněte do pozice mrtvoly, zavřete oči a snažte se o zklidnění mysli, usměrnění myšlenek, přemýšlejte i svém životě či problémech z jiného úhlu pohledu. Výrazně větší vliv než ostatní doplňkové terapie bude mít nyní na vaši psychiku působení barev. Nejvhodnějšími talismany pro toto období jsou zejména záhněda, ametyst, hematit a achát.
38. týden roku
Olga Krumlovská říká:
Naučte se přesouvat v organismu energii podle potřeby.

Pohodlně se posaďte na paty, narovnejte záda a dokonale se zklidněte. Ramena nesmíte zvedat. Ruce položte na stehna a zhluboka dýchejte. Soustřeďte se na energii v těle, kterou jste načerpali v létě. Vnímejte ji jako příjemné teplé slunce, jehož paprsky směřují do celého těla. Snažte se sledovat dráhy, po kterých tato energie vaším tělem proudí. Tuto podzimní pozici lze doplnit o působení drahokamů a polodrahokamů, ale také barev. Během tohoto relaxačního a nenáročného cviku můžete před sebe postupně klást různé výrazně barevné předměty nebo plochy, na které se budete dívat. Můžete jich před sebe dát i víc a postupně přepínat pozornost z jedné barvy na druhou. Vhodné je během cviku i vydatné mručení. Během procvičování této pozice byste také mohli udělat pokus. Dívejte se na určitou výraznou barvu, mručte a snažte se vnímat pocity ve svém těle. Kde se tato barva ozývá, kde rezonuje? Jaký z orgánů, která část těla jsou na ni nejcitlivější? Zavřete na chvíli oči, nechte barvu ve vašem vědomí doznít a pak s otevřením očí upřete zrak na barvu jinou. Opět sledujte odezvu barvy ve svém těle. Brzy dojdete ke zjištění, že každá barva působí na jinou část těla, na jiné orgány.
(nam)

 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2452620
DnesDnes527
VčeraVčera570
Tento týdenTento týden527
Tento měsícTento měsíc3566

Partnerské weby

apartman banner