Na vytváření povahy člověka má vliv dědičnost a také okolí, v němž člověk vyrůstá. Ale pokud jde o intelekt, v tomto případě se přikládá větší význam dědičnosti. Inteligentní a nadaní rodiče mají zpravidla nadané děti.
Nadání neznamená

pouze možnost, není výsledkem vývoje. Velkou roli zde hraje výchova v dětství a v dospívání, každý vývoj předpokládá vliv okolí. Pro vývoj a uzrávání člověka poskytuje denní život, přirozené okolí a styk s ostatními lidmi množství vlivů, které vyvolávají reakce. K plnému rozvinutí zděděných možností jsou plánovité zásahy nezbytné.
Výchova může i vrozené snahy člověka buď podporovat, nebo utlumovat. Pud po činnosti je u každého člověka vyvinut různě. Dobrým vedením v mládí se může usměrnit. Stejně i touha po uplatnění se dá povzbudit nebo utlumit.
Míra vůle a hloubka citu, jakož i základní založení duše, jsou především podmíněny dědičností, zato vlastnosti vnějšího projevu, jako zdvořilost, smysl pro pořádek, přesnost a podobně, jsou závislé na výchově. V celé duševní oblasti však není nic, na co by se nedalo působit výchovou.
Citlivé období lidského života je rané dětství a dozrávání. Vlivy v prvních letech života mají největší význam. Špatné zacházení ovlivní další vývoj. Dítě přijímá od prvého dne dojmy, které zanechávají v podvědomí trvalé stopy. Projevují se v celém životě. I při dospívání, kdy se více začíná uplatňovat citový život a roste touha po samostatnosti, je dítě obzvlášť přístupné výchovným zásahům.
Každá vloha se vyvíjí a zraje reakcemi. Příliš mnoho napomínání a varování škodí. Účinným výchovným prostředkem je upoutat dítě ke správné činnosti. Každá úspěšná činnost vyvolá u dítěte pocit radosti. Tak se zvyšuje jeho úsilí a tohoto povzbudivého koloběhu musí být ve výchově využito. Požadavky musí být kladeny tak, aby se daly splnit a za jejich splnění mu nesmíme odepřít uznání.
Všichni lidé, i sourozenci, jsou různí a musí být vychováni individuálně. Není správné očekávat od každého stejné, je chybné dávat jednomu sourozenci vždy za příklad druhého. (ryp)

 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2458310
DnesDnes106
VčeraVčera635
Tento týdenTento týden1436
Tento měsícTento měsíc9256

Partnerské weby

apartman banner