Odedávna patřila k nejoblíbenějším aromatickým bylinkám. Používala se jako přísada do koupelí, pokrmů i léků. Vytrvalá rostlinka s modravě šedými květními kalichy, původem ze Středomoří, se s oblibou pěstuje i na našich zahrádkách. Usušená

 droga má silně kořenitou vůni a lze ji využít k mnoha léčivým i relaxačním účelům.
Příjemná masáž
Po masáži levandulovým olejem se tělo rychle zregeneruje, zmírní svalové napětí, pokožka celého těla bude jako sametová. Nakapaný do aromalampy příjemně provoní celý domov. Kdo má problémy s dutinami, ucpaným nosem, stačí se trochu nadýchnout levandulového oleje a hned se mu uleví. Levandulová masáž svědčí neklidné duši, pomáhá k regeneraci příliš suché nebo mastné pokožky.
Pro klidné nervy
Nálev z levandule je dobrý prostředek k utišení nervů, při stavech úzkosti a bušení srdce, pokud je člověk vystaven dlouhodobému stresu. Doporučuje se také při nespavosti, dokáže navodit klidný spánek. Potřebovat budete jeden až tři lžičky levandulových květů na šálek vroucí vody. Nechá se asi deset minut odstát a pak scedí.
Dopřejte si koupel
Levandulová koupel blahodárně působí na nervy, odplaví napětí, vyčerpání, únavu. Jak si ji připravit? Šálek sušené levandule vsypte do hrnce s vodou a přiveďte k varu. Vařte asi čtvrt hodiny a nechte odvar přikrytý utěrkou odstát alespoň hodinu. Pak ho sceďte a přidejte do vanové lázně.
Lidové léčitelství
Přírodní medicína používá spařené drogy na místa postižená revmatismem. Voňavou bylinku je dobré inhalovat při chorobách dýchacích cest a chřipce. Pomáhá léčit povrchové záněty, některé druhy ekzémů, ulevuje bolestem kloubů a svalů. Lidé s nízkým tlakem by se měli o levandulové medicíně poradit s lékařem nebo zkušeným bylinkářem.
Něco pro ženy
Cenná je levandule i pro ženy, které si stěžují na klimakterické obtíže. Levandulovou tinkturu stojí za to vyzkoušet při nadměrném vypadávání vlasů, problémech s lupy. Levandulový čaj udělá dobře při bolestivé menstruaci či bolestech hlavy.
(mv)

DODATEK
Víte, že levandule snižuje teplotu? Levandulový čaj užívaný ráno a večer je báječnou medicínou při oslabeném těle chřipkou, virózou, nachlazením.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2452658
DnesDnes565
VčeraVčera570
Tento týdenTento týden565
Tento měsícTento měsíc3604

Partnerské weby

apartman banner