Nejen přírodní léčitelství, ale i moderní věda dokázala, že rakytník řešetlákový obsahuje řadu důležitých látek prospěšných zdraví. Jedná se o keř původem z Asie, dnes je však rozšířený po celé Evropě. Poznávacím znamením tohoto

 asi dvoumetrového stromu nebo keře jsou jeho krásně do oranžova zbarvené bobule. Rakytník patří mezi rostliny s největší výživovou hodnotou. Jak potvrzují chemické analýzy, jeho plody obsahují důležitou mastnou kyselinu omega 7, mnoho minerálních látek a stopových prvků, pochlubit se mohou velkým množstvím důležitých vitaminů. V rakytníku najdeme desetkrát víc vitaminu C než v pomeranči a jiných citrusových plodech. Jak známo, céčko zvyšuje imunitu a výkonnost, pomáhá při léčení chřipky, příznivý vliv má při fyzickém vyčerpání, nutno zmínit i jeho protirakovinný účinek. Vitamin E, který je v plodech rakytníku bohatě zastoupen, je výborným lékem na srdce, svalové potíže, nápomocen může být při zmírnění obtíží v menopauze, jako jsou bolesti hlavy, návaly tepla, snížená psychická odolnost. Přírodní medicína doporučuje plody rakytníku při pocitech slabosti, pomáhá také při ateroskleróze, žaludečních vředech, zvyšuje pružnost a průchodnost cév. Rakytníková medicína je výborná například na překyselení žaludku, při zánětech v dutině ústní, urychluje rekonvalescenci, rozpouští usazené tuky v cévách, pozitivně ovlivňuje psychiku. Střídmá konzumace rakytníkového vína podle studie dánských vědců výrazně snižuje vznik demence, mrtvice, zbavuje tělo jedů, má kladný účinek na mnohé tělesné funkce. Z bobulí lze připravit lahodné víno, chutný likér, skvělou marmeládu, báječný kompot. Konzumace rakytníku v jakékoli podobě působí zároveň jako silný, velice efektivní regenerační prostředek. Mnohé z účinných rakytníkových produktů lze objednat prostřednictvím zásilkového obchodu Spiritu.
(pru) 

DODATEK
V lidovém léčitelství Mongolska, Sibiře a v některých oblastech Číny byl rakytník známý již v minulosti. V Rusku se nazýval „sibiřským zázrakem“ nebo „citroníkem severu“.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2458312
DnesDnes108
VčeraVčera635
Tento týdenTento týden1438
Tento měsícTento měsíc9258

Partnerské weby

apartman banner