Nastává období, kdy bychom měli více myslet na povinnosti jak v práci, tak ve škole. Zaměřme se tedy na průdušky a sliznice, které začnou být ve větší míře zatíženy městským smogem a také cigaretovým dýmem. Jaké bylinky tedy volit pro uvolnění a odhlenění dýchacích cest?
Jako první už z názvu přichází v úvahu plicník lékařský, který usnadňuje odhlenění a vykašlávání, má blahodárný účinek na lymfatický systém a poradí si s chronickými plicními chorobami. Dobromysl pomůže s vykašláváním, zharmonizuje trávicí systém a upraví činnost slinivky. Navíc je výborným antidepresivem pro čas plískanic. Jitrocel jako přírodní antibiotikum je též výborný na rozpouštění hlenu a při boji s kašlem. Účinkuje také na záněty očních víček, kůže a nehojících se ran.
Tymián patří mezi nejsilnější rostlinná antibiotika, je antiseptický a má dezinfekční účinky. Dokáže pomoci při všech typech kašle a usnadňuje vykašlávání hlenu. Blahodárné účinky má i při angíně, průduškovém astmatu, zánětech dýchacích cest nebo nemocech z nachlazení. Lékořice pomáhá proti kašli a chrapotu, ale také je dobrá na odhlenění a vykašlávání. Tomu napomáhá i kořen mydlice lékařské, vhodný je při zánětu průdušek, na kašel a ekzémy. S mydlicí opatrně, působí také močopudně.
A na závěr skoro zázračný zázvor, jenž vedle odhlenění dýchacích cest pomáhá při nachlazení a chřipce, podporuje trávení, snižuje cholesterol, je dobré po něm sáhnout při bolestech hlavy – a také je přírodním afrodiziakem.
(luv)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2458292
DnesDnes88
VčeraVčera635
Tento týdenTento týden1418
Tento měsícTento měsíc9238

Partnerské weby

apartman banner