Dosáhnout na dobré pracovní místo, slušnou mzdu, být v profesi i jinak v životě úspěšný. Kdo by si to nepřál? Většinou však nic nepřichází samo od sebe, spoléhat jen na štěstí se nevyplácí, je třeba si leccos odříct, podstoupit, být aktivní. Jak uspořádat svůj životní režim, pokud chcete být zdraví, štíhlí, úspěšní? Nechte se inspirovat některými ozdravnými tipy:
Usmívejte se. Není pochyb o tom, že úsměv pomáhá zdraví. Všimli jste si někdy, že když se na lidi kolem sebe usmíváte, většinou vám úsměv vrátí? Smích a humor je odjakživa kořením života, proto bychom s nimi neměli šetřit. Nejde o to smát se za každou cenu, ale o dobrou náladu, radostnou atmosféru, o radost ze života. Úsměv může fungovat jako dobrá pilulka, která zmírní všelijaké neduhy, trápení a bolesti.
Pohyb dvakrát týdně. Říká se, že kde je pohyb, tam je zdraví. Výraznou měrou ovlivňuje jak fyzické, tak dušení pochody. Jestliže tato přirozená potřeba člověka chybí, může se podepsat nejen na zhoršení či oslabení pohyblivosti a funkci svalů, kostí, ale také na zhoršení funkce srdce, plic, vznik nadváhy, deprese, zpomaleném metabolismu. Jeho dlouhodobý nedostatek může vést ke vzniku a rozvoji různých závažných chorob. Například svižná chůze, turistika, běh jsou ideální formou pohybu pro každý věk. Důkladně okysličí krev, mozek, všechny tělesné buňky. Po dvaceti minutách běhu, pobytu ve voňavé přírodě se tělo uvolní, zregeneruje, bude se cítit svěží.
Pestrá strava. Až z osmdesáti procent ovlivňuje životní styl naše zdraví. Důležitá je kvalitní, pestrá, vyvážená strava, která umožňuje udržet optimální zdravotní stav a dostatek energie. Dobré je upřednostňovat potraviny z celozrnné mouky, čerstvé ovoce a zeleninu, nízkokalorické mléčné výrobky, luštěniny, různá semínka a ořechy, drůbež, ryby.
Rozmazlujte tělo. Jednou za čas je dobré zajít do sauny. Saunování má na tělo celou řadu blahodárných účinků - čistí se krev, posiluje oběhový systém a srdce, z těla odchází spousta škodlivých látek. Organismus také lépe odolává stresu, infekcím, revmatickým potížím. I masáž představuje zdravé dotyky pro zdraví. Při masáži člověk zažívá příjemné pocity, působí regeneračně, má prokazatelně skvělý vliv na psychiku.
Pitný režim. Nezapomínejte na tekutiny, tělo potřebuje pro svou správnou funkci důsledný pitný režim. Jejich nedostatek znamená předčasné stárnutí, zhoršení tělesných i duševních funkcí, ledviny potřebují dostatek vody, aby nebyly přetěžované jedovatými odpadními látkami. Denně je třeba vypít osm skleniček vody. Ideální je kvalitní stolní voda, minerálka, ovocné a bylinkové čaje, zelený čaj, neslazené nápoje.
Pozor na alkohol. Raději se mu vyhněte. Kdo si občas potřebuje dát skleničku, sáhnout by měl po značkovém suchém vínu, vinném střiku.
Žádné stresy. Nadměrný stres ohrožuje tělesné i psychické funkce člověka. Pokud trvá příliš dlouho, mohou se objevit choroby ze stresu, jako jsou například žaludeční vředy, vysoký krevní tlak, kardiovaskulární problémy, často dochází k oslabení imunitního systému.
Vyspěte se do růžova. Říká se, že kdo šidí spánek, zkracuje si život, připravuje se o životní síly. Jeho délka je samozřejmě individuální, každý organismus je jiný, podle vědců je ideální spát sedm až osm hodin.
Půst je zdravý. Už naši předci považovali půst za přírodní lék pro zdraví. Ovšem náš způsob života zapříčinil, že přirozené samočistící mechanismy - játra, ledviny, kůže jsou přetížené a nestačí vylučovat jedovaté a škodlivé zplodiny vznikající při látkové výměně. Ty se v těle hromadí a po čase mohou způsobit některá závažná onemocnění. Úplné vysazení stravy by mělo mít nějaké opodstatnění, nemělo by jít pouze o samoúčelnou aktivitu. Ten, kdo je naprosto zdravý, se může zkusit pravidelně postit, jednou týdně čtyřiadvacet hodin. To znamená nic nejíst, jen dostatečně pít. Tělo si na režim brzy zvykne, člověk pocítí fyzickou i psychickou úlevu.
Zhluboka dýchejte. Hluboké dýchání zlepšuje zdraví. Díky němu lze docílit pohodu mysli, těla i duše. Jestliže jsme rozzlobení, většinou je dýchání krátké, plytké, nepravidelné. Naopak je tomu při prožívání pozitivních emocí - tehdy dýcháme pravidelně a zhluboka. Většina z nás neumí dýchat, protože je tělo nedokrvené a neokysličené. Přitom dostatek kyslíku zlepšuje všechny tělesné funkce, včetně činnosti mozku.
(mp)

RADA SPIRITU
Možná nebudete věřit, ale pro šťastnější život je důležité pomáhat svému okolí, konat dobré skutky, mít radost z toho, že jste sami učinili někoho šťastným.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456261
DnesDnes123
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4168
Tento měsícTento měsíc7207

Partnerské weby

apartman banner