Také řada rostlin vyloženě plevelných a zdánlivě neužitečných má léčivé vlastnosti. Právě k takovým patří kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa pastoris), lidově nazývaná pastušina. Je to dvouletá (někdy jednoletá) bylina s drobnými květy, které jsou uspořádány v prodloužený hrozen. V plodech - trojúhelníkových šešulkách - jsou četná světlehnědá semena. Jedna z rostlin může dát během roku až čtyři pokolení, proto najdeme často současně jak zcela dospělé jedince, tak i malé mladé rostlinky. Kokoška roste na polích, u cest, na rumištích, v zahradách i jinde.
K léčebným účelům se sbírá celá nať i s přízemní listovou růžicí, ale bez kořenů a zahnědlých listů, a to od května do července, dokud není překvetlá a nemá velké množství plodů. Kokoška bývá často napadena plísní, která lodyhu i plody znetvořuje - rostlina pak vypadá jako povápněná. Takto napadenou rostlinu pochopitelně nesbíráme.
Droga obsahuje třísloviny, hořčiny, alkaloid bursin a minerální látky. Vykazuje svírající, krev stavící a protikřečové účinky. Působí však také povzbudivě, močopudně a protiskleroticky. Léčivý čaj se připravuje přelitím jedné lžičky drogy šálkem vařící vody a užívá se dvakrát až čtyřikrát denně. Stejný účinek má i výluh, připravený ze šesti lžiček drogy ponechané po dobu osmi hodin ve dvou šálcích studené vody. Užívání vyšších dávek může však způsobit otravy. Zevně se odvaru z drogy používá k omývání pleti, k ošetření ran a kožních ekzémů.
(dra)
DODATEK
Nať kokošky sušíme přirozeným teplem na vzdušném a stinném místě ve vrstvě asi deset centimetrů, nebo umělou teplotou do 40 ° C.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455524
DnesDnes103
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3431
Tento měsícTento měsíc6470

Partnerské weby

apartman banner