Jedním z nejvýznamnějších světců je jistě svatý František. Zosobňuje ideál pokory a oddanosti Bohu, kromě toho byl i mystikem. Odkud vlastně získal své mimořádné znalosti? Dovedl se snad napojit na tzv. kosmické informační

pole? Na univerzální paměť vesmíru? I to je možné.
A tak se vypravme za františkány, navštivme jedno velmi tajemné místo v Itálii.

Legendární hrobka s kameny lásky
Nedávno církev otevřela zrenovovanou kryptu v Assisi, najdeme tu i legendární světcovu hrobku. Podle pověsti je léčivá, stačí se dotknout kamenů. Jsou růžové a růžová je i barva lásky, tolerance a rovnováhy. Růženín (růžový křemen použitý v hrobě) v nás probouzí něžnost, přátelství a nesobeckou lásku. Pomáhá projevit skrývané pocity, prohlubuje citlivost. Ve spirituální dimenzi působí růženín jako mocný ochránce, podporuje snahu plnit vyšší úkoly. Již ve starověku byl využíván k léčení, například pro prokrvení pokožky, při psychických obtížích a srdečních chorobách.

Vše živé je obdařeno boží přízní
Svatý František pocházel z bohatého rodu, bojoval ve válkách a žil životem tehdejší smetánky. Po svém obrácení se zřekl bohatství, svůj podíl rozdal mezi chudé. Miloval nejen lidi, ale i zvířata či rostliny, věřil, že vše živé je obdařeno boží přízní, duší. Jeho filozofie z velké části koresponduje s buddhistickou naukou, kromě víry v jediného Stvořitele.
Údajně se mu zdál sen, v němž spatřil veškerou budoucnost světa a byl vyzván, aby založil církevní řád, což také učinil. Síla jeho osobnosti byla obrovská, papež Innocenc III. společenství záhy uznal. Je docela zajímavé, že i on měl zvláštní sen. Spatřil v něm boží království a budoucího světce Františka ve zvláštní roli.

Zachráněné mystické bratrstvo
Pokud se na rané františkány podíváme podrobněji, pak poznáme, že vznikli z mystického bratrstva. Jako kacíři se dokonce dostali do hledáčku Svaté inkvizice, patřili mezi „podezřelé“. Papežským zásahem však byli zachráněni, řád se dočkal uznání a církevní legalizace. Svatý František tedy zvítězil nejen nad démony, ďábly a temnými silami, ale i nad lidskou hloupostí.
Svatý František následujícím generacím zanechal i jedno dědictví, o kterém se příliš neví, a to vánoční zvyk stavění betlémů. Byl totiž patrně prvním, kdo v roce1223 zinscenoval scénu narození Pána v chlévě se živými zvířaty.
(nov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456271
DnesDnes133
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4178
Tento měsícTento měsíc7217

Partnerské weby

apartman banner