Patrika Josífka přivedla k ezoterice před sedmi lety velká životní krize. Tehdy ztrácel víru v sebe, ve smysl života, v rodinu. V jednu chvíli v něm cosi „zemřelo“, jak říká. Uvědomil si, že nejlepší bude začít ve všem znovu, od samého začátku. Odrazil se od pomyslného dna a v okamžiku, kdy uvěřil, že je změna možná, opravdu se jeho život začal magicky proměňovat. Právě tehdy se potkával s duchovně založenými lidmi a někteří z nich se čas stali jeho průvodci na cestě k sobě.
Co ve vás probudilo zájem o šamanismus?
Setkal jsem se s různými naukami o magii. Ale kulty wicca, hermetismus ani kabala mne neoslovily. Na jedné přednášce mi zato naprosto učaroval zvuk šamanského bubnu. Zanedlouho jsem si pořídil vlastní buben a pak zbýval už jen krůček k prvnímu šamanskému semináři. Absolvoval jsem seminář lektorky Nadace pro studium šamanismu, Zory Frešové. Byl velmi inspirativní, ale také jsem díky němu pochopil, že žádná škola šamanů jako taková neexistuje. Jsou jen léčitelé a šamani, kteří vám mohou něco předat. Další učení a dary přicházejí přímo od duchů. Od té doby jsem měl možnost potkat několik šamanů z různých částí světa a i tato setkání mne vždy něčím obohatila.
Co vše v sobě termín šamanismus zahrnuje, co obecně představuje?
Pojem šamanismus nemám moc rád. Zní tak nějak vědecky. Raději používám výraz šamanské léčení, šamanská cesta. Jde totiž o životní cestu, kterou můžete následovat. Nemusíte se stát šamanem, můžete léčit a rozvíjet jen sami sebe a své blízké. Jsou lidé, kteří se snaží šamanskou cestu popsat, uchopit. Mohou mluvit o rituálech, o kosmologii nebo o šamanských legendách. Pro mne je to ale cesta k přírodě a k přírodní medicíně, k duchům předků, míst, rostlin, zvířat či elementů a k učitelům z jiných realit. Je to velmi stará, přitom primitivní cesta. Primitivní ve smyslu účinná a přímočará, bez zbytečných příkras a kudrlinek. Zůstává jen to, co funguje. Žádné komplikované nauky, žádná zbytečná energie. Je to cesta poznání a pochopení světa. Forma se liší podle kultury i osobnosti šamana, podle jeho průvodců.
Co lze prostřednictvím metod šamanismu řešit?
Potkal jsem šamany, medicinmany a učitele, kteří dokázali léčit pomocí bubnu, duchů rostlin, pomocí energií, talismanů či ohňů. Viděl jsem je uzdravovat mysl i tělo těch, kteří za nimi přišli. Také jim dávají rady a především jim pomáhají najít jejich vlastní medicínu. Pomáhají ostatním lidem překonat sama sebe, překročit omezení vlastního ega, odstranit nánosy starých programů a myšlenkových vzorců. Takto jim zároveň pomáhají zvyšovat vlastní úroveň vědomí a oni pak už nepotřebují šamana, aby byli zdraví a silní, jsou pány vlastního života. Tomu říkají šamani bílá magie. Také se často mluví o černé magii. To jsou „kouzla“ na zakázku. Šamani dokážou měnit realitu, ovlivňovat jiné lidi, jsou takoví, kteří udělají to, za co jim zaplatíte. Bohužel, následky pak mohou být nepředvídatelné pro všechny.
Patříte k mayským Strážcům dne. Co vás nasměrovalo k mayskému odkazu?
Zkraje roku 2012 jsem cestoval s kamarádem Dominikem Tetíkem a s dalšími přáteli do Guatemaly. Tam jsme potkali řadu mayských šamanů, kteří na březích jezera Atitlán pořádali ceremonie posvátných ohňů. Pozvali jsme je spolu s mayským starším, Tatem Pedro Cruz Garcia, zvaným Srdce Atitlánu, do České republiky. Spolu s Dominikem jsme pak další rok Tatu a jeho tehdejší partnerku, šamanku Nan Shuni Giron, doprovázeli na jejich misi v Čechách a na Moravě. Během tří týdnů jsme se zúčastnili mnoha ohňových ceremonií a přednášek o mayském kalendáři, přesněji o posvátném počtu Tzol'kin, i o mayském Stromu života, který lze považovat za horoskop. Později nás s Dominikem přijali mezi své učedníky a požádali nás, abychom mayskou spiritualitu předávali dále. A tak se nyní mimo jiné věnuji i výkladům mayského Stromu života.
Můžete nám o mayském Stromu života říci něco bližšího? Co jeho výklad člověku sděluje, k čemu ho lze využít?
Mayský Strom života je, stručně řečeno, životní navigační mapa pro každého člověka. Mayové vypozorovali, že čas je cyklický a každý den ovlivňuje jiná energie. Posvátný počet Tzol'kin tyto energie popisuje jako 20 archetypů (Navalů) a jejich 13 energetických kvalit (Tonalů). Celkem 260 kombinací představuje Galaktický a také osobní cyklus, po který se střídají vlivy jednotlivých energií. Dále Mayové vypozorovali, že den narození podle příslušných archetypů ovlivní celý život člověka. Mayský Strom života je ucelené učení Mayů, které popisuje a vysvětluje všechny výzvy a dary člověka, se kterými se během jednotlivých životních etap setkává. Během výkladu Stromu života lze pochopit a pracovat s překážkami, které člověka v životě potkávají, a které si duše v této inkarnaci přála prožít. Také pomáhá pochopit dary, kterými člověk disponuje, uvědomit si, jak je může rozvinout a jak díky nim získat i více životní energie. Vysvětluje také misi člověka, tedy to, čím duše chce a může obohatit svou komunitu.
Lucie Zemanová
Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.neosaman.cz

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456220
DnesDnes82
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4127
Tento měsícTento měsíc7166

Partnerské weby

apartman banner