Stres výrazně zvyšuje potřebu některých živin, protože stresovaný organismus má větší nároky, více potřebuje a více vyloučí. Lidé, kteří žijí v neustálém stresu a shonu jsou náchylnější k mnoha nemocem, například stres zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi, což je špatné pro činnost srdce. Výzkumy bylo zjištěno, že osoby, které trpí třeba jen nepatrným nedostatkem vitaminu skupiny B, kyseliny listové, snadno podléhají stresům a depresi a mívají špatnou náladu. Je-li nedostatek kyseliny listové značný a déletrvající, objevují se problémy: snížená odolnost vůči infekcím, zánětlivé procesy v zažívacím ústrojí a duševní poruchy.

Také příjem dalších vitaminů skupiny B je nutné při každé stresové situaci zvýšit. Pomáhají udržet funkce nervového a imunitního systému a potlačovat únavu. Bohatým zdrojem vitaminu B jsou ovesné vločky a další ovesné produkty. Mnozí odborníci se domnívají, že je to jedna z nejdůležitějších potravin pro ty, kteří žijí ve stresu.

Nedostatek vitaminu C podporuje vznik stresu a celkově snižuje odolnost proti nemocem. Navíc vitamin C zlepšuje využití železa v těle, a železo je důležité pro aktivní dýchání buněk. Pokud máme v krevním oběhu dostatek kyslíku, jsme lépe připraveni bojovat proti stresu.

Trvalý stres spotřebovává v těle hořčík. Důsledkem tohoto stavu může být dokonce zúžení cév a zvýšení krevního tlaku. Naopak velmi významná je ochranná funkce hořčíku proti negativním důsledkům stresu.

Nemají-li buňky dostatečné množství vápníku, dochází k předráždění nervů. K tomu, aby se vám podařilo ovládnout stres, potřebujete udržovat rovnovážný poměr sodíku a draslíku ve stravě. Většinou se trvale vychyluje na stranu sodíku, tedy soli.
(žuk)


DODATEK
Recept na zvládnutí stresu zní: méně solit a konzumovat větší množství potravin se zvýšeným obsahem draslíku, například banánů, fíků, meruněk, černého rybízu nebo rajčat. Pokud si do rajčatového salátu přidáme estragon nebo bazalku, bylinky známé pro své uklidňující vlastnosti, získáme tak pokrm dvojnásob účinný.
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455539
DnesDnes118
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3446
Tento měsícTento měsíc6485

Partnerské weby

apartman banner