Bechtěrevova nemoc je chronické kloubní zánětlivé onemocnění postihující ve větší míře muže než ženy. Nejčastěji onemocnění začíná mezi 15 a 30 rokem, avšak vzhledem k pomalu se rozvíjejícím příznakům bývá mnohdy diagnostikováno až později. V zásadě se nemoc projevuje tuhnutím kloubů, v kterých dochází k nahrazování měkkých a pružných tkání (vazivo, chrupavka) tkání tuhou – kostní. Mezi příznaky onemocnění patří bolesti zad, bolest a zvláště ranní ztuhlost kloubů, únava, poruchy hybnosti páteře, zarudnutí kůže nad kloubem, horečka.
Bechtěrevově nemoci prozatím nelze předcházet. Lze ji však diagnostikovat a zmírňovat nevratná poškození kloubů, která způsobuje. Jelikož je Bechtěrevova nemoc ve své podstatě zánět, projevuje se i celkovými projevy zánětu, příznaky podobnými například chřipce. Zánět se spolu s bolestí může šířit po celém těle. A tak nakonec může postihovat velké klouby (koleno, kyčel), páteř, malé periferní klouby (klouby prstů), často dochází k tuhnutí původně chrupavčitého připojení žeber k hrudní kosti, což znemožňuje hluboké dýchání (bolest na hrudi při dýchání často vede k nesprávné diagnóze – porucha plic či srdce). Nejpozorovatelnějším postižením však bývá tuhnutí páteře, které vede většinou k jejímu ohnutí a pacienti pak chodí shrbeni či předkloněni.
Hlavní náplní léčby je pravidelné rehabilitační cvičení, které je zaměřené především na posílení břišních a zádových svalů, které mají zásadní vliv na držení páteře. Rozvíjení pohyblivosti páteře a nácvik správného dýchání. Aplikuje se také tzv. biologická léčba, což je terapie, která cíleně ovlivňuje imunitní odpověď organismu. Biologická léčba má mnoho výhod – působí během několika dní, zásah je cílený a účinek prokázaný (zastavuje postup onemocnění). Nevýhodou ale je její omezená dostupnost. U nás existuje databáze pacientů žádajících o biologickou léčbu. Pacienti by měli vyhledávat pohyb ve vodě, měli by mít doma kvalitní matraci a vyhýbat by se měli sedavému zaměstnání.
(zla)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2457781
DnesDnes212
VčeraVčera695
Tento týdenTento týden907
Tento měsícTento měsíc8727

Partnerské weby

apartman banner