Mokele mbembe – poslední žijící dinosaurus
Také se domníváte, že dinosauři již vyhynuli a že setkání člověka s nimi je pouhou fikcí tvůrců filmových trháků? Nenechte se mýlit. V Africe s největší pravděpodobností žije tvor, který se vzhledem velice podobá dinosauru, ačkoliv je velký pouze jako slon.
Japonský tým zoologů pobýval v září 1992 v Kongu, kde se snažil pořídit co největší množství studijního materiálu a dokumentárních snímků. Při přeletu nad jezerem Tell pojednou spatřil podivné zvíře, které připomínalo malého dinosaura. Plavalo po temně se lesknoucí hladině a zjevně se chtělo dostat na druhou stranu. Kameraman se ho pokusil nafilmovat. Přestože záběry nejsou příliš kvalitní, je skupina těchto zoologů přesvědčena, že drží v ruce důkaz o existenci posledního žijícího dinosaura, jemuž domorodci říkají mokele mbembe.
Posedlost badatelů
Zmíněný tým zoologů není jediný, který se měl se záhadným tvorem setkat. Od roku 1976, kdy badatel a odborník na plazy James Powell shromáždil v Gabunu četná svědectví o existenci zvířete zvaného n´yamala, které domorodci popisují jako dinosaura s dlouhým krkem a malou hlavou, se spousta nadšenců pokouší toto stvoření najít.
James Powell se svými spolupracovníky zjistil, že nejpravděpodobnější výskyt tohoto tvora spadá do oblasti Likouala na severu Konga, plné bažin. Přestože tento prostor od té doby prozkoumalo mnoho vědců, badatelů i dobrodruhů, jejich svědectví se většinou omezují na tvrzení, že ono stvoření spatřili, případně zaznamenali zvuk, který vydává, nebo získali otisky jeho stop. Cenné může být svědectví zoologa Marcellina Agnany z ministerstva vod a lesů Konžské republiky vzhledem k jeho znalostem místní fauny. Ten spatřil zvíře uprostřed jezera na vzdálenost necelých třiceti metrů. „Tvor byl napůl ponořen, bylo však dobře vidět jeho dlouhý krk, malou hlavu a velké statné tělo,“ prohlašuje Agnana. „Jeho viditelná délka dosahovala asi pěti metrů a jsem naprosto přesvědčen, že to nebyl žádný ze známých živočichů. Svým vzhledem jednoznačně připomínal plaza a oči měl oválné jako krokodýli a hadi.“ A dodává: „Jeho morfologie odpovídala druhohornímu ještěru.“
Jedno z posledních setkání s podivným zvířetem učinil jistý britský badatel, který tvrdí, že dvakrát vyfotografoval zvláštního plachého tvora, jak vystrkuje hlavu z vody. Ani jeho snímky však nejsou dostatečně kvalitní.
Obávaný býložravec
Na základě informací získaných od členů výprav, jež pročesaly oblast kolem jezera Telle, byl sestaven počítačový portrét tohoto neobyčejného tvora. Má malou hlavu, často přirovnávanou k hlavě plaza, dlouhý krk a masivní trup poněkud připomínající pralesního slona nebo možná hrocha. Vybaven je silnýma nohama a dlouhým ocasem, jako mají krokodýli. Přes svůj impozantní vzhled to není masožravec, neboť se živí rostlinami, především plody rostliny zvané malombo, která patří k rodu Landolphia. Většinu času zřejmě tráví ve vodě a na pevnou zem vychází jen občas. Chová se tedy podobně jako hroch, kterého však prý nemůže vystát a hubí jej, kde může. Přestože je býložravec, získal díky své síle pověst hrozivé příšery, na jejíž útoky doplatilo mnoho zdejších domorodců. Někteří dokonce za setkání s ním zaplatili životem.
Kdo má pravdu?
Někteří vědci odmítají jakoukoliv možnost, že by se v dnešní Africe mohli vyskytovat dinosauři. Podle nich tito živočichové vyhynuli před 65 miliony let a jejich existence je proto naprosto vyloučená. Zastánci opačné teorie však namítají, že zmíněná oblast černého kontinentu má velice podobné podnebí, jaké vládlo v době největšího rozkvětu dinosaurů, a od té doby se téměř nezměnilo. Kromě toho by toto zvíře nebylo jediným dosud žijícím představitelem živočišné říše doby druhohorní. Na Novém Zélandu například žije tuaterra, plaz patřící k rhinocefalům, kteří z vývojového hlediska předcházeli dinosaurům a jejichž nejmladší fosilie se datují na 65 milionů let.
Která strana má ale pravdu? Přestože existují četná svědectví lidí, kteří prohlašují, že zmíněného tvora viděli, žádný z jejich snímků bohužel není natolik průkazný, aby mohl posloužit jako rozhodující argument. Záhada jeho existence nám tedy zatím zůstává skryta, chráněna neprostupnou džunglí, miliony moskytů, infekčními chorobami, jedovatými hady a nehostinným podnebím. Pokud se někdy někomu podaří tyto překážky překonat a jeho důkazy budou skutečně věrohodné, půjde nepochybně o největší zoologický objev století.
(nag)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2457815
DnesDnes246
VčeraVčera695
Tento týdenTento týden941
Tento měsícTento měsíc8761

Partnerské weby

apartman banner