Mají široké uplatnění v kuchyni, ale také v léčitelství. Mladé čerstvé lístky umí z obyčejného jídla vyčarovat skvělou delikatesu, v léčitelství uzdravují. Dají se z nich připravit lahodné čaje, voňavé směsi do koupelí, už od nepaměti si jejich zázračné účinky naši předci považovali.
Anýz odstraňuje plynatost, podporuje tvorbu žluči, pomáhá při bolestech zažívacího traktu, ulehčuje kašli, rozpouští hleny.
Bazalka stimuluje činnost žaludku, účinná je proti nadýmání, podporuje chuť k jídlu, působí proti stresu, pocitu úzkosti a nespavosti. Používá se k léčení zánětů horních cest dýchacích, příznivé účinky má na močové cesty, jako kloktadlo.
Brutnák působí močopudně, lidové léčitelství ho doporučuje proti nervovým obtížím, revmatismu, zevně na rány a kožní onemocnění. Odvar se může krátkodobě používat k očistné kúře.
Dobromysl povzbuzuje chuť k jídlu, uvolňuje křeče hladkého svalstva v trávicím ústrojí, hořčiny, které obsahuje, povzbuzují tvorbu žaludečních šťáv. Pomáhá při chorobách horních cest dýchacích, neurózách, usnadňuje vykašlávání.
Libeček působí silně močopudně, upravuje zažívací poruchy, podporuje tvorbu žluči a její vylučování, pomáhá při nadýmání. Mírní únavu, podporuje činnost žlučníku, používá se k povzbuzení nervové činnosti.
Máta má velmi příznivé účinky na zažívání, působí na tvorbu a vylučování žluči, uvolňuje křečovité stažení hladkého svalstva, má dezinfekční účinky, příznivý vliv na nervovou soustavu. Mátový čaj je vhodným doplňkem při poruchách trávení a nechutenství.
Pažitka povzbuzuje chuť k jídlu, částečně působí na snižování krevního tlaku a hladiny cholesterolu v krvi. Připisuje se jí příznivý vliv na srdeční sval, má protizánětlivé účinky, povzbuzuje chuť k jídlu.
Řeřicha pozitivně ovlivňuje trávení a látkovou výměnu, povzbuzuje činnost žlučníku a vylučování žaludečních šťáv, působí močopudně, spolu s medem se může podávat proti kašli.
(ruch)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455435
DnesDnes14
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3342
Tento měsícTento měsíc6381

Partnerské weby

apartman banner