Zubní kaz provází nejen člověka, ale vlastně i všechny živočichy s obdobnou stavbou zubů. Je tedy starší než lidstvo samo. Málokdo si však uvědomuje, že zubní kaz je současně také nejčastějším onemocněním, které nás postihuje. Má řadu odlišností od ostatních chorob a vzhledem k faktu, že neohrožuje přímo lidský život, bývá někdy odsunut na okraj zájmu. Kdo z pacientů zubních ordinací si ale uvědomí před příchodem ke svému lékaři, že rozsáhlejší poškození zubních tkání kazem je neléčitelné v pravém slova smyslu? Tvrdé zubní tkáně lze ve většině případů nahradit jinými materiály, ale nelze je „donutit“ zahojit se.
Jak se bránit vzniku kazu a komplikacím?
Nedokážeme se zcela zbavit ústní mikroflóry, ale můžeme ovlivnit její aktivitu v našich ústech a omezit množení bakterií. Základem prevence zubního kazu je důsledná ústní hygiena, a to především odstraňováním zubního plaku a zbytků stravy. Hlavními nástroji k tomu jsou různé zubní kartáčky, zubní pasty, mezizubní nitě, škrabky na povlaky jazyka, ústní vody a řada dalších. Druhou důležitou součástí prevence je posilování odolnosti zubních tkání. Prvek, který výrazně snižuje kazivost zubů, je fluor. Nejdůležitější je samozřejmě v době vývoje zubu - tedy před prořezáním korunky z dásně. Nesmí ale chybět ani potom. A to jak celkově, tak místně - aplikací preparátů či zubních past se solemi fluoru. Asi nejméně příjemná, ale nesmírně důležitá je pravidelná kontrola stavu chrupu u zubaře. To, co vidí on, nemusíme a nemůžeme sami zpozorovat. Je vždy lepší a méně nepříjemné nechat si spravit malý kaz než velký, který je již vidět v zrcadle či cítit jazykem.
Co se stane, když k zubaři nepůjdeme?
Zubní kaz se jen výjimečně na svém postupu sklovinou a dentinem zastaví. A pokud ano, může kdykoli zase pokračovat. Bakterie se mohou dostat dentinovými kanálky až do dřeně zubu a způsobit zánět „nervu“, takzvanou pulpitidu. Ani při dnešní úrovni léčení zánětů ji nedokážeme vyléčit jinak, pokud již postihla celou dřeň zubu, než jejím odstraněním. Při pokračování zánětu by se mohlo stát, že bakterie prostoupí kořenovým kanálem zubu i do okolních tkání či dokonce do celého těla. Následky na sebe nenechají dlouho čekat – váčky u kořenů zubů a z nich se šířící infekce do okolních i vzdálených orgánů. Postiženy bývají především kosti v okolí zubu, ale zánět se může přenést i na okolní nezkažené zuby, čelistní dutinu či nervy probíhající v čelistech. Infekce se však může šířit krví a mízou i do vzdálených orgánů – mozku, srdce, ledvin a podobně - a způsobit vážné poškození zdraví.
(han)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2458313
DnesDnes109
VčeraVčera635
Tento týdenTento týden1439
Tento měsícTento měsíc9259

Partnerské weby

apartman banner