Belgie má od srpna nového krále. Dosavadní vládce Albert II. předal svou moc svému synovi Philippovi. Třiapadesátiletý monarcha je považován za introverta se skvělým vzděláním. Nový král to nebude mít jednoduché, belgickou monarchii stíhá proslulá kletba. Dopadne i na jeho rodinu? Doufejme, že ne.
Vše začalo již u prvního krále nezávislé Belgie. Leopold I. těsně před svým zvolením (v roce 1831) údajně odmítl obdarovat mladou žebračku. Roztrpčená dívka v zoufalství proklela panovníka i všechny další potomky rodu. A prokletí se záhy ohlásilo! Leopoldova dcera Charlotta se provdala za Maxmiliána Habsburského, bratra Franze Josefa I.. Maxmilián skončil na popravišti a vdovu internovali v domácím mexickém vězení. Tragédie se dotýká i Čech. Maxmiliánův přítel, poněkud záhadný český lékař, údajně vyvezl z Mexika cenné a tajné materiály, které už neměl nikdo spatřit. Vše na žádost Franze Josefa I..
Kletba udeří podruhé. Leopoldova vnučka Stefanie Belgická si také vzala Habsburka, korunního prince Rudolfa. Brzy po svatbě spáchal se svou milenkou sebevraždu. Tragédie na zámku Meyerling je dodnes zahalena rouškou tajemství, nejednalo se spíše o úkladnou vraždu? Klíč k záhadě možná i tentokrát vede do Čech. Podle dobových spekulací ukrýval tajemník Franze Josefa hrabě Eduard Taafe důležité svědecké dokumenty k aféře na zámku v Nalžovech. Po svém odjezdu do Irska měl dokumenty zničit. Opravdu se tak stalo? To nikdo netuší.
Kletba žebračky se ozvala ještě několikrát, naposledy u otce odstupujícího krále. Nejdříve mu zahynula žena Astrid a během II. světové války pobýval v domácím vězení. Po válce byl obviněn z velezrady. Vlády se ujal „smutný král“, nejstarší syn Baudouin. Dlouho nemohl najít partnerku, až se oženil s půvabnou a oblíbenou Fabiolou de Mora. Po několika potratech už ale nemohla mít děti.
Nynější konstituční monarchie má relativní klid, pokud nepočítáme spory mezi Valony a Vlámy. Vyhasla síla kletby, nebo jen odpočívá před dalším útokem?
(sun)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2457772
DnesDnes203
VčeraVčera695
Tento týdenTento týden898
Tento měsícTento měsíc8718

Partnerské weby

apartman banner