Dlouhodobá porucha paměti, horší orientace v prostoru, problémy s běžnou činností, změny nálad. Mohou to být známky stárnutí, ale také příznak Alzheimerovy choroby. U postiženého dochází ke zhoršení logického uvažování, ke ztrátě orientace na známých místech, často neví, jaký je den, měsíc nebo kolik je hodin. Nelze ani přehlédnout jeho obtíže při komunikaci s okolím, velkou podezíravost, v horším případě jisté známky agresivity, celkovou změnu osobnosti. Pacient ztrácí zájem o své hobby, snižuje se jeho schopnost věnovat se každodenním činnostem, jako je vaření, oblékání, nutnost osobní hygieny, dostavují se stavy bezradnosti, deprese, úzkost.
Alzheimerova choroba je degenerativní poškození mozku, které se projevuje asi od 65 let věku člověka, ale může postihnout i člověka ve středním věku. Během této choroby dochází k postupnému zániku šedé mozkové kůry a typické je pro ni hromadění molekul beta-amyloidu 42, který poškozuje nervové buňky a jejich funkce. Jak si zachovat funkční mozek do vysokého věku?
Vědci tvrdí, mozek je nejdůležitější orgán náročný na kyslík a energii. Většinou ho bereme jako samozřejmost. Přitom pozitivní myšlení má obrovský vliv na naši paměť. Pokud je člověk v depresi, nebo v prostředí, kde se necítí dobře, ocitá se ve stresu, dochází k rychlému rozpouštění milionů určitých látek, které neblaze poznamenávají funkci mozku. Prevence tedy spočívá především v aktivním životním stylu, menší pravděpodobnost onemocnění touto chorobou je právě u osob duševně aktivních. Přiměřená a pravidelná mentální námaha způsobuje, že mozkové buňky doslova „kvetou“, neboť každá aktivita podněcuje tvorbu nových výběžků a spojení mezi buňkami. Procvičování mozku, ať už čtením knih, luštěním křížovek, hrami jako je například pexeso, scrabble, komunikace s lidmi, cestování, učení se cizímu jazyku, pomáhá uvolňovat určité chemické látky, které jsou důležité pro správné fungování imunitního systému, čímž se chrání i mozek před onemocněním a stárnutím.
(ruch)

DODATEK
Jedna americká studie prokázala, že lidé, kterým se ve středním věku nahromadilo v oblasti břicha velké množství tuku, mají až trojnásobně vyšší riziko, že je později dostihne Alzheimerova choroba.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2458304
DnesDnes100
VčeraVčera635
Tento týdenTento týden1430
Tento měsícTento měsíc9250

Partnerské weby

apartman banner