„Superbakterie“, „bakterie zabiják“, „novodobý mor“. Taková nelichotivá označení si už vysloužila zákeřná bakteriální infekce zvaná klostridie. Na odborné konferenci v Bruselu světové vědecké kapacity řešily, co s ní. Začíná totiž nepříjemně ohrožovat lidstvo. Pokud se domníváte, že se vás tento problém netýká, mýlíte se. Případů nákazy se objevuje stále více i v naší republice. A to k nám podle odborníků ještě nedorazil agresivnější typ bakterie, který soustavně ohrožuje nemocnice a sociální ústavy v celé západní Evropě.
Nechme hovořit čísla, jen u nás je podle úřadů od začátku letošního roku evidováno více jak tisíc případů nákazy. Ve Velké Británii se nakazilo 49 % seniorů v ústavech, ve Francii pak 25 % lidí v nemocnicích. Recept na bakterii, která je velmi odolná i vůči antibiotikům, je přitom velmi jednoduchý, stačí si důkladně mýt ruce. Mnoho lidí to neumí. Proto není divu, že klostridie představuje velké nebezpečí pro pacienty po operačních výkonech či u jedinců s oslabenou imunitou. Nejde jen o děti nebo seniory, infekce potrápí i zdravé jedince v produktivním věku. V médiích se nedávno probíral případ 43letého muže, který se pravděpodobně nakazil od spolupacienta nebo od ošetřujícího personálu. Zbytečné panice bychom podléhat neměli, ale je důležité, abychom se nespoléhali jen na improvizaci.
Každý člověk má ve svém těle tisíce miliard bakterií, pouhým mytím jich „zabijeme“ asi 10 až 30 miliard. Většina z nich ale lidem pomáhá. Problémem je, pokud se ocitnou na nesprávném místě v těle. Například Zlatý stafylokok může vyvolat nebezpečné infekce. Legionella stojí za smrtelnými plicními záněty. Stane se zákeřná klostridie další světovou hrozbou?
(nov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456343
DnesDnes205
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4250
Tento měsícTento měsíc7289

Partnerské weby

apartman banner