Léta záhadologové upozorňovali na nebezpečí plynoucí z vývoje stále modernějších technologií. Na jedné straně pomáhají, usnadňují nám život, na straně druhé se mohou stát nebezpečným protivníkem člověka. Vědci, až na výjimky, dosud mlčeli. Teď konečně promluvili. Prognóza je nelichotivá, buď se lidé budou muset propojit se stroji, nebo zahynou!
V britském Oxfordu se mezinárodní skupina odborníků (filozofové, technici, konstruktéři, matematici a vědci) shodla na výše zmíněné předpovědi. Údajně díky nekontrolovatelným následkům nás moderní technologie zcela pohltí. Spekulovalo se, že pozemšťanům zbývá 100 až 150 let života. Uznávaný profesor Kevin Warwick už v devadesátých letech tvrdil, že za padesát let budou počítače inteligentnější než člověk, jejich stvořitel. Velké nebezpečí představuje i tzv. „syntetická biologie“. Umělé inteligence nemají svědomí, odpovědnost, neznají etiku a důsledky jejich činnosti jsou jim přirozeně zcela lhostejné. Nejděsivější scénář připouští, že se jednou inteligentní technologie budou chovat k lidem tak, jak se dnes my sami chováme ke zvířatům.
Daniel D., expert na počítače v USA, varuje, že stále inteligentnější computery jsou hůře kontrolovatelné. Důkazem je skutečný vývoj superpočítače. Údajně dokáže napodobit lidský mozek, pokud se tajný projekt dotáhne až do konce. Počítač bude schopen prostřednictvím senzorů registrovat okolí a inteligentní formou s ním nepřetržitě komunikovat. Navíc stimuluje mozkovou činnost, může smyslově vnímat či se postupně učit nové věci. A co se stane v budoucnu? Budou opravdu jednou žít na Zemi lidé pod nadvládou strojů?
(sun)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456232
DnesDnes94
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4139
Tento měsícTento měsíc7178

Partnerské weby

apartman banner