Výsledky mnohých průzkumů dokazují, že lidé, kteří se často mračí, jsou podráždění a nepřátelsky naladění vůči svému okolí, bývají až o více než čtyřicet procent častěji nemocní než lidé, co se rádi smějí. Proto je třeba smíchu připsat hned několik pozitivních vlivů na zdraví.
Smějeme se čím dál méně. Odborníci tvrdí, že životní tempo se neuvěřitelně zrychlilo, prožíváme každodenní stres a méně se smějeme. Zatímco ve složitých dobách, v padesátých letech minulého století se lidé smáli v průměru asi osmnáct minut denně, dnes se smějeme sotva šest.
Životabudič pro mozek. Podle celé řady studií smích zlepšuje činnost mozku a pracovní výkon až o 40 procent. Lidé s dobrou náladou bývají úspěšnější, kreativnější, komunikativnější. Smíchem trénujeme paměť a mozek.
Proti infarktu. Smysl pro humor je důležitý pro zdravé srdce. Kdo se umí zasmát sám sobě, zákonitě snižuje riziko infarktu. Lidé, co si stále na něco stěžují, kritizují, fňukají, jsou vztahovační - mají větší sklon k nejrůznějším zánětům v těle, jejichž následkem je hromadění cholesterolu v cévách. A právě zvýšená hladina cholesterolu je jedním z rizikových faktorů pro vznik ischemické choroby srdeční.
Procvičíte svaly. Víte, že upřímný smích zapojí do práce patnáct svalů krku a tváře, asi tři stovky dalších v oblasti hrudníku a břicha? Plíce potřebují při smíchu tři až čtyřikrát více kyslíku, takže se důkladně provětrají. Usměvaví lidé mají vyrovnaný krevní tlak, pohyb bránice při smíchu masíruje vnitřní orgány.
Lék zadarmo. Na starém pořekadlu, že smích je lék na všechny bolesti zadarmo, bez vedlejších účinků, určitě něco bude. Díky úsměvu se cítíme v dobré kondici, zdraví, leccos nám jde lépe od ruky. Z historie je známá celá řada příběhů lidí, kteří právě díky terapii smíchem dokázali překonat i vážné zdravotní problémy. Smích uvolňuje napětí, tlumí bolesti, působí jako analgetikum, posiluje přirozenou obranyschopnost organismu.
(pru)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456340
DnesDnes202
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4247
Tento měsícTento měsíc7286

Partnerské weby

apartman banner