Nadýmání je fyziologickým projevem trávicího traktu každého člověka. Projevuje se nepříjemným pocitem plynatosti v břiše. Má nejrůznější příčiny, vzniká rychlým jedením a nedostatečným kousáním potravy nebo při konzumaci nadýmajících potravin, například luštěnin a některých druhů zeleniny. Také naše psychika silně ovlivňuje činnost střev, negativně se na jejich funkci podepisují deprese, stres, úzkost apod. Výbornými regulátory zažívacího traktu jsou anýz a fenykl. Tyto běžně doma dostupné „léky“ - koření používáme například při nadýmání a pocitu těžkosti, také při průjmu a zácpě. Z tohoto koření si připravíme léčivý čaj: 1 lžíci drcených semen zalijeme 250 ml vody a necháme 10 - 15 minut louhovat. Starší lidé by měli pravidelně každý den ráno sníst lžičku tlučeného anýzu nebo fenyklu s trochou medu.
Co vám ještě pomůže? Nadýmání zmírňují a povzbuzující vliv na trávení mají česnek, ovoce, dýňová a slunečnicová semena, celozrnná rýže a sójové výrobky. Vynikajícími prostředky na podporu trávení a proti nadýmání jsou bylinkové čaje z heřmánku, řebříčku, máty, kopřivy, saturejky nebo meduňky.
Pokud vás tento problém obtěžuje, omezte potraviny, které u vás nadýmání způsobují. K těmto potravinám patří především luštěniny, ředkvičky, ředkev, kapusta, brokolice, květák, zelí, okurky, celer, papriky, cibule, mléko a mléčné produkty (u lidí s nesnášenlivostí laktózy).
(žuk)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456232
DnesDnes94
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4139
Tento měsícTento měsíc7178

Partnerské weby

apartman banner