Řeč je o rakovině tlustého střeva. Patří v současnosti k velmi obávaným chorobám. Rakovina tlustého střeva a konečníku je jednou z nejčastějších forem zhoubných nádorů, každým rokem je diagnostikována u více než osmi tisíc lidí. K nejčastějším rizikovým faktorům patří vyšší věk, na problém mohou upozornit déletrvající zácpy nebo průjmy, bolesti břicha, pocit plnosti a nedokonalého vyprázdnění. Největší riziko představuje pro osoby, v jejichž rodině se toto smrtelně nebezpečné onemocnění vyskytlo, opatrní by měli být pacienti například s Crohnovou chorobou, lidé nad padesát let věku.
Jídelníček na prvním místě
Jedna z nejvýznamnějších úloh v prevenci spočívá ve skladbě jídelníčku. Nevhodná skladba potravin může zhoršit stabilitu DNA a způsobit nežádoucí změny už na buněčné úrovni. Strava by měla být bohatá na vlákninu. Ta rozřeďuje stolici, zvětšuje její množství a zkracuje čas posouvání stolice přes střevo. Navíc vláknina podporuje růst zdravé probiotické střevní mikroflory. Před nádorovým bujením poskytuje dobrou ochranu zelenina a ovoce. Jejich význam se připisuje antioxidačním látkám, které ve střevě vychytávají volné kyslíkové radikály, a tak ho chrání před oxidačním poškozením. Také ryby chrání proti rakovině tlustého střeva. Ochranný faktor se připisuje obsahu omega-3 mastným kyselinám. Rybí maso však obsahuje i další významné látky, které sehrávají v prevenci onkologických chorob významnou úlohu. Je to také kyselina listová, selen, vitamin D nebo vápník. Stravovat by se měl člověk střídmě - volit potraviny s nízkým obsahem nasycených tuků a cukrů, omezit konzumaci uzenin a červeného masa, méně solit.
Hýbejte se!
Většina vědeckých studií našla nezpochybnitelnou spojitost mezi tělesnou aktivitou a účinným snížením rizika rakoviny tlustého střeva. Pravidelná pohybová aktivita střední intenzity zvyšuje metabolismus a maximální kyslíkovou kapacitu. Kromě toho pohyb snižuje také krevní tlak a inzulínovou rezistenci, podporuje činnost trávicího traktu. Aby byla prevence účinná, vědecké důkazy připisují ochranný vliv v případě každodenního pohybu nejméně třicet minut střední intenzity. U lidí nad padesát roků věku je například ideální rychlá chůze. Zejména sedavý způsob života s nedostatkem pohybu je rizikovým faktorem nejen pro vznik tohoto nemocnění, ale také pro vznik obezity, srdečně-cévních chorob, cukrovky a dalších obtíží.
Hlídejte si váhu
Nadváha a obezita a především nárůst útrobního tuku v břišní dutině významně zvyšuje riziko této choroby. Množství útrobního tuku se dá určit podle obvodu pasu. Za zvýšeně rizikový je považován obvod pasu žen vyšší než osmdesát centimetrů a devadesát čtyři centimetry u mužů. Míry nad 88 cm u žen a 102 cm u mužů lze považovat za vysoce rizikový ukazatel.
(se)

DODATEK
Jedním ze základních testů pro odhalení rakoviny tlustého střeva je fekální okultní krevní test odhalující malé množství krve ve stolici, které je okem neviditelné. Pozitivní okultní test ještě nemusí znamenat rakovinu. Krev ve stolici může být také následkem prasklého žaludečního nebo dvanácterníkového vředu nebo jiného zdravotního problému.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455532
DnesDnes111
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3439
Tento měsícTento měsíc6478

Partnerské weby

apartman banner