Pro řadu lidí není podzim obdobím, na které by se těšili, které by měli obzvlášť rádi. Psychologové potvrzují, že v sychravých podzimních měsících vždy přibývá lidí, kteří se potýkají s depresemi. A spojíme-li si podzim se svátkem zesnulých, tak vlastně není divu, že je pro mnohé z nás opravdu pochmurným a ponurým. Zeptali jsme se, jak tento čas vnímá psycholožka, záhadoložka a astroložka Olga Krumlovská.
Můžeme po sebe podzim nějak využít?
Podzim je obecně období vhodné k meditacím. Také bychom měli vzhledem k tomu v jídelníčku preferovat pamlsky a sladké - mozek je potřebuje a nervy ještě více. Jsme naladěni k duchovním věcem a hovorům na toto téma obecně. Sleduji to na svých besedách - na jaře jsou lidé dychtiví po józe, dietách a očistě organismu, zatímco na podzim se dotazy stočí k duchům a tajemnu. Dušičky, Samhain a potažmo pak Halloween nejsou zařazeny do tohoto období náhodou. Naši předci věděli, že toto období je k tomu z celého roku nejlepší.
Lze se na Dušičky snáze spojit s dušemi zemřelých? Někteří lidé jsou přesvědčeni, že je právě v období Dušiček četnější výskyt neobvyklých jevů a podobně…
Mám někdy až dojem, že duše zemřelých dostávají v tomto období nějakou propustku, aby mohly být s námi, nebo je prostě jen lépe vnímáme díky kolektivnímu naladění. Kdo ví… Mně se každopádně v období Dušiček stávají zvláštní události odnepaměti. Můj syn se například narodil na Dušičky. A to, že jsem uposlechla opakované varování duchů, mu zachránilo život. Termín jsem měla o 14 dní později, cítila jsem se fajn. Ale zdál se mi dva dny po sobě stejný sen - celou noc jsem prohovořila se svým čerstvě zemřelým dědečkem. A říká se, že mrtví varují. Následující den poté jsem ráno uviděla svatební fotografii mých rodičů na stěně s prasklým sklem. Prasklina se vinula jako had přes krk mého otce, který tragicky zemřel, když mi bylo pět let. Okamžitě jsem se nechala odvézt do porodnice v Podolí. Tam si mysleli, že jsem hysterka. Nic mi nebylo, do porodu podle vyšetření bylo daleko. Já se tam ale usadila a nikdo mě pryč nedostal. Filípek se narodil několik minut poté rychlostí blesku - lékařka taktak stihla přiběhnout. A syn měl dvakrát obtočenou pupeční šňůru kolem krku. Byla přesně jako ta prasklina na obraze. Kdybych tehdy neposlechla varování duchů, můj syn by tu dnes nebyl.
Prováděly se o Dušičkách nějaké rituály, nebo byla magie v tomto období tabu?
Tento čas je spojovaný s ochrannými rituály, s rituály smíření a dalšími. Pro ty, co se o tom chtějí dozvědět víc, jsem připravila na víkend 8. až 10. listopadu „Setkání s tajemnem“. Budeme si v krásném prostředí Lužických hor, v Kytlici, povídat právě o Dušičkách, věštění, ale také o józe či astrologii.
Má Kytlice nějakou tajemnou minulost? Nebo je to jen náhoda, že akce proběhne právě tam?
O Kytlici jsem dlouho slýchala - především od pana Horníčka. Ráda jsem s ním dělala rozhovory ještě v dobách, kdy jsem byla novinářkou. Měl tam chalupu, hodně o ní s láskou vyprávěl, a já se tam nikdy nedostala. Až po mnoha letech - náhodou, díky kamarádovi, právníkovi, který tam koupil po revoluci bývalé rekreační středisko. Tehdy jsem tam přijela s dětmi a to místo mi okamžitě učarovalo - hlavně romantickým rybníčkem a lesním divadlem. Teď žije v Kytlici jedna moje dlouholetá dobrá známá, se kterou jsme už dávno plánovaly nějakou čarodějnou akci. A tohle místo odpovídá přesně mým představám. Má mystický náboj, prostory k cvičení jógy i tajemnem dýchající místnost, vhodnou k večerním besedám. Po zahradě tam chodí laň s koloušky a v těsné blízkosti je impozantní kostel.
(zem)
Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456361
DnesDnes223
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4268
Tento měsícTento měsíc7307

Partnerské weby

apartman banner