Takřka ve všech médiích se debatovalo o skutečném účelu podivné stavby, která vyrůstá u osady Ptyč na Křivoklátsku. Ohavné betonové dílo připomíná monstrum ze sci-fi filmů druhé kategorie, hrad z budoucnosti či obří jaderný kryt. Oficiálně tu má vyrůst rozlehlé školící centrum. Budou se zde snad školit mimozemšťané? Pokusili jsme se na rozporuplnou stavbu podívat z jiného úhlu pohledu. Stačí trochu ignorovat dokola omílaná mediální klišé a možná budete moudřejší.
„S největší pravděpodobností půjde o chrám nějaké sekty nebo tajné organizace,“ říkají lidé z okolí. Myslíme ale, že nemají pravdu. Pevnost má stát asi dvě miliardy korun, což je šílený rozpočet. Pokud se podíváme na interiéry stavby, spatříme dokonalý protijaderný kryt, útočiště pro vyvolené. Sem by se hravě vešli ti, kteří chtějí přežít jaderný útok, konec světa či blíže neurčenou pandemii. Podle některých informací jde o projekt související s postmoderním náboženským proudem Avenna, jehož vznik je datován do 19. století. Podstatou je víra ve schopnosti získané od jakési vyšší inteligence. Léčitelství, psychologické poradenství, pomoc lidem, zkrátka samé bohulibé činnosti. Po nějakém sektářství ani stopy.
Je ale s podivem, proč v interiérech pevnosti nalezneme speciální výstuhy, masivní „protiatomové“ dveře, dvoupatrový podzemní labyrint (původně měl být ještě hlubší), vlastní zásobárnu vody, trafostanici, skladiště pro potraviny a další vychytávky. Vše vypadá, jako kdyby se někdo neznámý opravdu připravoval na konec světa. Podle odborníků nám za 100 až 150 let něco podobného skutečně hrozí. Stále inteligentnější technologie prý alespoň částečně ovládnou nedokonalého člověka. Má snad tvůrce betonového monstra více informací? Pokud ano, tak odkud?
(sun)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456345
DnesDnes207
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4252
Tento měsícTento měsíc7291

Partnerské weby

apartman banner