Na stěnách prostorné jeskyně Gargas na jihu Francie se rýsuje úděsná sbírka otisků. Kdysi na úsvitu věků zde muži, ženy i děti namáčeli své ruce do červené anebo žluté barvy a přikládali dlaně do hutného měkkého bláta. Jindy barvivo rozmazali okolo, aby vynikly obrysy otisků. Časem jíl ztvrdl, a tak se hrůzu nahánějící galerie dochovala dodnes. Téměř polovině z celkového počtu 236 rukou chybí jeden nebo více prstů. V několika případech byly prsty odstraněny úplně a z dlaně zbyl jen pahýl.
Proč tomu tak je, nevíme. Nevědí to ani ti, kteří celý svůj život strávili studiem podobných záhad. Zůstává pouze příběh, uložený v měkkém kameni jeskynních zdí, vyzývající dnešního člověka, aby ho po dlouhých tisíciletích rozluštil.
K čemu mohlo sloužit hromadné usekávání prstů a neuvěřitelně kruté mrzačení rukou ?
Jedno z možných vysvětlení nabízí zvyklosti kmene Dani z indonéské části ostrova Nová Guinea. Příslušníci této etnické skupiny sídlí v horách podél 70 km dlouhého Baliského údolí v samém srdci Irian Jaya. Způsob jejich života se příliš neliší od poměrů v době kamenné. Osady tvoří chýše z větví a slámy. Život kmene Dani je přísně svázán s magií. Účelem kouzelnických obřadů je především usmíření duchů, kteří rozhodují o smrti, lidských chorobách i o nemocech zvířat a také o osudu celých vesnic.
Jedním z bolestivých rituálů je pro zemřelé vyprošování znovuzrození. Ženy si nechávají utnout jeden či dva prsty, kdykoliv někdo v rodině zemře. Některým z nich zůstanou na obou rukou jen pahýly.
Podobné pohřební rituály provozují i některé primitivní indiánské kmeny z povodí Orinoka. Tradovaly se i na Havaji, kde pozůstalí projevovali svou bolest a soustrast odtínáním prstů anebo alespoň jednoho či dvou jejich článků.
Nejsou to až příliš podezřelé shody? Nedokazují nálezy v jeskyni v Gargasu, že již před desítkami tisíc let lidé věřili v nesmrtelnost duše a pokoušeli se magickými rituály zvrátit neúprosný osud? Obětovali své prsty proto, aby usmířili nadpřirozené síly?
(ngn)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2458349
DnesDnes145
VčeraVčera635
Tento týdenTento týden1475
Tento měsícTento měsíc9295

Partnerské weby

apartman banner