V pozdní době kamenné byli mrtví uctíváni jako významné osobnosti, základem této víry bylo tedy uctívání předků a jejím odrazem okázalé hrobky budované jako domy pro mrtvé. Jedním místem je Clava.
Všechny tři mohyly se nalézají východně od řeky Nairm. Pocházejí zřejmě z doby asi před 2000 až 1500 let př. n. l., všechny tři vznikly současně. Dvě jsou chodbovými pohřebními mohylami a třetí je mohyla kruhového typu. Severovýchodní mohyla, která měří na šířku asi osmnáct metrů a na výšku tři, je chodbová a místy je široká až třicet metrů. Obklopuje ji kruh jedenácti vztyčených balvanů. Druhá chodbová mohyla je na jihozápadě a velikostí i strukturou se podobá té první. U obou je vchod obrácen stejným směrem, takže o zimním slunovratu do chodby svítí paprsky zapadajícího slunce. To bylo pro stavitele mohyly symbolem „smrti“, což podporuje domněnku, že mohyl se užívalo jako hrobek. Kvůli nedostatku nálezů lidských ostatků v této lokalitě je však tato možnost zatím nepotvrzená. Jiní odborníci se zase domnívají, že místo bylo centrem kmenových rituálů o zimním slunovratu, jež měly jinou, nám neznámou podobu.
Kruhová mohyla má otevřený nezastřešený prostor, kde se mohly konat obřady. Některé kameny kruhu mají i důmyslné obrazce, které zřejmě souvisejí s rituály. Mnohé z balvanů tvořících stavbu byly v průběhu let odstraněny a použity jako stavební materiál, jako tomu bylo i u mnoha jiných podobných míst, z nichž nejznámější je Avebury.
(ngn)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456234
DnesDnes96
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4141
Tento měsícTento měsíc7180

Partnerské weby

apartman banner