O psech se říká, že mají zajímavé schopnosti. Vycítí nebezpečí, někdy jsou doslova telepaticky propojeni se svým páníčkem. Fenka německého ovčáka - Holly - dokonce funguje jako detektor kovů! Jak je to možné? O tom jsme si povídali s kynoložkou a její majitelkou paní Evou Slivanskou.
Jak jste se k detektoringu dostala?
Jsem tak trochu dobrodruh, odmala mne bavilo být co nejvíc v přírodě. Pozorovala jsem krajinu, zjišťovala si o daném místě vše, co se zjistit dalo, představovala si ukryté poklady. Po letech, kdy už jsem měla detektor, mi přišel zábavný mail s názvem - Co jste byli v minulém životě. A co myslíte, že mi vyšlo? Hledačka pokladů. Asi jsem tenkrát nenašla, tak hledám i v tomto životě. Na jaře roku 1999 jsem v časopise uviděla inzerát nabízející detektory ke koupi. Přemýšlela jsem pouze krátce, a to o tom, jak sdělit rodině, že to vyjde na 15 000,-. O detektorech jsem nic nevěděla, tak jsem kontaktovala prodejce s dotazem, který by tak byl nejlepší pro blondýnu. Aniž věděl, pro který jsem se rozhodla, doporučil mi zrovna ten. Kdo k hledání přičichne, většinou mu propadne, tak to bylo i se mnou. Nelze však čekat žádné zázraky. Hledání s detektorem je většinou hlavně o nacházení nepořádku, který naši předci svědomitě zapomínali v lesích a na polích. Když vám ale zazní tón, který hlásí nález, je to adrenalin, co stojí za to. Často objevíte předměty, které nemají valnou cenu, ale jsou kusem zapomenuté historie, mnohdy potvrzující různé zkazky. Občas ale můžete narazit i na nebezpečný pozůstatek historie, jako se to stalo mně, když jsem našla sovětský granát. Najednou jsem ho měla i s hlínou na kopáčku a nechtějte vědět, co mi všechno proběhlo hlavou. Kontaktovala jsem policii, ta místo zajistila, a přivolaný pyrotechnik granát odvezl.
Kdy jste zjistila, že i pes dokáže spolehlivě jako detektor najít barevné kovy v zemi?
Při detektoringu mne už provázeli tři němečtí ovčáci, ale protože mne nikdy nenapadlo zapojit je, brali „detík“ spíš jako zdržovadlo. Vždy jsem je odložila do lehu, abych mohla nález opatrně vyjmout, pro ně to tedy byla absolutní nuda. Byla to moje chyba, všichni byli velmi šikovní. Fenku Holly jsem také brala s sebou s tím, že ji to zajímat nebude. Už předtím jsem si ale všimla, že dokázala sama od sebe najít místa, kde v zemi něco bylo - plast, sklo, porcelán, železo. Je to zvídavý pejsek, který se zapojuje do každé činnosti, která připomíná hru. Okamžitě pochopila tón, který začne vydávat detektor, narazí-li na barevný kov. A tak se zrodil nový povel - „korunka“. Holly nová hra velmi bavila a během první půlhodiny označila správně hned několik předmětů, ale i jednu porcelánovou zátku. Snažila se upozornit i na železo, ale když viděla, že tam ani nehrábnem a jdeme dál, spletla se jen jednou a od té doby už nikdy. A dokáže hledat i v místě, kde má detektor problém, protože ho ruší čedič nebo sklářská struska. I takové místo jsme navštívily a Holly našla krásný tříkrejcar a pár dalších drobných minciček. Abyste byli v obraze, detektor je schopný v takovém místě hledat, ale neustále vyluzuje i další zvuky, což je pro naše uši nepříjemné. Proto byl vypnutý a zapínala jsem ho pouze na místě, které označila Holly.
Tušíte, jak je možné, že tohle pes dokáže?
Netuším, jak to Holly dělá, a netuší to ani odborníci, které jsem kontaktovala. Na minci ležící v zemi třeba 100 - 200 let žádný pach není. Tam musí fungovat něco jiného, ale co? Před lety jsem si odchovala ovčandu Binnu, která také měla tuto schopnost, jen mne to nenapadlo použít a rozvinout. Možná i psi byli v minulém životě hledači pokladů…
Je k tomu, aby byl pes schopen kov označit, zapotřebí nějakých speciálních podmínek? Nebo je jedno, jaké je počasí, roční období a podobně?
Holly jsou evidentně přírodní podmínky šumafuk, zatímco detektor má větší úspěšnost po dešti. A ať jsme hledaly na poli nebo v lese, její úspěšnost byla stejná. Vyzkoušela jsem i potok, ale naše „psí kachna“ tak zdivočela blahem, že jen letmo označila korálkovou ozdobičku a já musela z potoka ven, protože létající Holly zmáčela nejen mne, ale i „detík“. Nechci jí hru na korunky znechutit, tak holt zvítězila hra jiná.
Jak vaše hledání s pomocí psa probíhá?
Někdy je to dost náročné. Holly proběhne nějakých sto metrů hodně rychle, já jsem daleko pomalejší, tak se za ní naběhám. Detektoring je jinak pomalý sport, leckdy projdete bez nálezu i několik kilometrů. S pejskem je to rychlejší.
Myslíte si, že kov označí jen němečtí ovčáci, nebo to dokáží všichni psi bez rozdílu?
Určitě by hledat dokázala i jiná plemena, jen nikoho nikdy nenapadlo, že to jde. Byla bych moc ráda, kdyby se ozval někdo s podobnou zkušeností.
Už jste s Holly našly i nějakou vzácnost?
Hollyiny nálezy si dávám stranou. Pro mne je každý její nález vzácností, který si zaslouží pochvalu. Zatím jsme nenašly nic, co by mi zajistilo blahobytné stáří, ale třeba jednou objevíme něco, co bude vystavené v muzeu - od dárkyně Holly.
(zem)
Kontakt: Obchod pro zvířata a Les psích duší - Chocerady, Hačmor - www.hacmor.cz

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456270
DnesDnes132
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4177
Tento měsícTento měsíc7216

Partnerské weby

apartman banner